Sita zgrzewane – jedne z najbardziej wytrzymałych sit filtracyjnych

Sita zgrzewane to jeden z wielu rodzajów sit stalowych, które sprawdzą się do wielu zadań specjalnych w twoim przedsiębiorstwie. Sita zgrzewane jak sama nazwa wskazuje, powstają w procesie zgrzewania elektrooporowego prostych lub przetłoczonych drutów stalowych. Sita zgrzewane charakteryzują się bardzo solidną konstrukcją i dużą wytrzymałością. Są wykonane ze stali manganowej trudnościeralnej opatentowanej przez Progress Eco lub ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej i żaroodpornej. Oczka są bardzo stabilne, a ich wielkość jest stała i niezmienna. Dodatkowo są odporne na wibracje i wszelkie drgania co znacznie wydłuża ich żywotność. Zakres oczek w sitach zgrzewanych wynosi od 7 do 200 m, a średnica drutu od 4 do 22 mm, przy czym może być to drut prosty, tłoczony lub profilowany typu HT lub GZ. Sita zgrzewane ze względu na swoje właściwości mogą być wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, gdzie istotna jest wytrzymałość i żywotność. Przy odpowiednim montażu i późniejszej eksploatacji sita zgrzewane będą służyły bardzo długo, jednocześnie przekładając się na renomę firmy, rentowność i wydajność.

Jak należy zamontować sita zgrzewane?

Najważniejsze w procesie montażu sit zgrzewanych do przesiewaczy i innych konstrukcji jest odpowiednie podparcie. Podkład sitowy w trakcie pracy przesiewacza nie powinien odrywać się od podpór, ponieważ prowadzi to do powstania niepożądanych dodatkowych drgań, które mogłyby wpływać negatywnie na cały proces. Poprzez niepotrzebne drgania w miejscu podpór sita mogą popękać, co doprowadzi do zniszczenia sita, przestojów w produkcji oraz strat finansowych. Sita zgrzewane mogą być montowane przy wykorzystaniu jednego z dwóch sposobów. Za pomocą listew napinających – będą to tak zwane sita napinane lub za pomocą siły dociskowej – listew, klinów śrub i haków.

W drugim przypadku mamy do czynienia z sitami dociskowymi. Dzięki temu, że sita zgrzewane są dużo mocniejsze od sit filtracyjnych plecionych, można je różnorodnie wykorzystywać. Znajdują zastosowanie w klasyfikacji wstępnej i dokładnym sortowaniu materiałów średnioziarnistych i gruboziarnistych takich jak węgiel koks, kruszywa i rudy. Sita zgrzewane są szeroko stosowane w przemyśle wydobywczym, w branży górniczej, branży spożywczej, cukierniczej, w oczyszczalniach ścieków, a także w sortowniach śmieci. Wykorzystujemy je również do przesiewaczy o kołowej i prostoliniowej trajektorii drgań. Dodatkowo możemy je używać jako elementy konstrukcyjne, kraty zabezpieczające, osłony, bariery ochronne, a także w przemyśle maszynowym i przy produkcji konstrukcji zbrojeniowych. Ze względu na wysoką estetykę wykonania możemy je również stosować w przemyśle budowniczym, a także w architekturze jako panele ogrodzeniowe, sufitowe i dekoracyjne.

Sita zgrzewane – inne rodzaje i ich zastosowanie dla przemysłu

 

Innym rodzajem sit zgrzewanych są sita szczelinowe. One również powstają metodą zgrzewania elektryczno – oporowego. Mogą przenosić duże obciążenia, mają dużą powierzchnię roboczą, niską podatność na zaślepienie, a także idealnie gładką powierzchnię. Charakteryzują  się precyzją wykonania, skutecznością i dokładnością w procesach separacji i odwadniania. Sita zgrzewane szczelinowe wykorzystujemy na powierzchni przesiewaczy wibracyjnych, w wodnych osadzarkach pulsacyjnych, do odwadniania cząstek stałych z płynów, jako wkłady rynnowe, wkłady i kosze do wirówek, a także do odmulania i odwadniania miału węglowego. Sita zgrzewane szczelinowo to również rozwój dla przemysłu wydobywczego przy wydobyciu i rafinacji ropy naftowej i gazu ziemnego oraz przy wydobyciu i wzbogacaniu uranu. Sita zgrzewane sprawdzą się we wszystkich gałęziach przemysłu, gdzie niezbędna jest zwiększona wytrzymałość i odporność na drgania. To uniwersalny produkt, który cały czas jest udoskonalany konstrukcyjnie.