Sprzęt dla osób niepełnosprawnych. Laptopy Warszawa

Dla osób niepełnosprawnych niekiedy posiadanie laptopa to jedyny sposób kontaktu ze światem i poznawania życia. W zależności od niepełnosprawności lub choroby niektórzy potrzebują urządzenia, żeby móc poznawać nowych ludzi, co dotyczy np. osób z autyzmem, które mają problemy z nawiązywaniem bezpośrednich relacji. Dzięki temu mogą nauczyć się, jak wygląda zwykła relacja. Jak więc pomóc osobom niepełnosprawnym? Jakie laptopy Warszawa dla nich wybrać?

Ekran i głośniki

Osoby mające problemy ze wzrokiem potrzebują urządzenie o innej ilości cali. Musi to być minimum 15 cali. Warto również pomyśleć o czcionce. Im większa, tym lepiej. Warto też powiększyć ikonki na pulpicie, aby były dobrze widoczne. Dla osób niepełnosprawnych potrzebne będą silne głośniki, być może nawet z opcją narratorską.

Klawiatura

Klawisze powinny być duże. Warto również pomyśleć o podświetlanej klawiaturze, która zasygnalizuje, gdzie jest która litera. Najlepiej, gdyby była wielokolorowa.

Jeśli chodzi o osoby niewidome, możemy znaleźć klawiaturę z oznaczeniami alfabetu Braile’a. Dzięki temu osoba z niepełnosprawnością będzie mogła obsługiwać klawisze. Możemy też nakleić na zwykłe przyciski, naklejki z alfabetem.

Wytrzymała bateria

Sprzęt dla osoby niepełnosprawnej musi mieć dobrą baterię, która długo wytrzyma bez ładowania. Dzięki temu laptop będzie można długo używać, nie przejmując się poziomem naładowania baterii. Ponadto taka bateria jest energooszczędna i trwała.

Laptopy Warszawa: Gdzie kupić laptop dla osób niepełnosprawnych?

Jako że laptopy Warszawa dla osób niepełnosprawnych to specjalistyczny sprzęt, powinniśmy zakupić go w renomowanym sklepie lub zamówić. Warto wiedzieć, że gmina często refunduje zakup laptopów, o czym można dowiedzieć się więcej w urzędzie danego miasta. Jest to bardzo ważna inicjatywa.

Warto zakupić nieco droższy model, który będzie miał dodatkowe zalety. Zwłaszcza dla osób niesłyszących lepiej wybrać wielofunkcyjne urządzenie, czyli laptopa posiadającego dobrą grafikę i opcję pokazywania napisów.

Laptopy dla osób z Aspergerem

Osoby z Aspergerem, czyli takie, które muszą mieć wszystko uporządkowane i nie potrafią w pełni zrozumieć międzyludzkich relacji, zdecydowanie potrzebują laptopa jako formy dodatkowej terapii. Pracują one na swych zasadach, co osoba z Aspergerem zrozumie i szybko pojmie. Będzie mogła za pomocą laptopa nawiązać relację z kimś i przy okazji spróbować nauczyć się komunikacji z drugim człowiekiem, co bardzo dobrze wpłynie na ich terapię. Jako że laptop zawsze działa w ten sam sposób, nie przestraszy dziecka z Aspergerem, które już wie, jak funkcjonuje sprzęt. Dobrze ustawiony laptop będzie dla ich szansą na zrozumienie niektórych sytuacji z codzienności człowieka.

Oczywiście dla dzieci i dorosłych z Aspergerem lepiej wybrać prosty model, zdecydowanie bez funkcji, które można by uznać za niepotrzebne. Wybierzmy również zwykłą, niepodświetlaną klawiaturę, ponieważ mogłoby to przestraszyć dziecko z Aspergerem. Również wszystkie gadżety, takie jak myszka powinny być w stonowanym i takim samym, jak sam laptop kolorze, aby użytkownik czuł się dobrze, bezpiecznie.

Podsumowanie

Wiemy, jaki powinien być laptop dla osób z niepełnosprawnościami. Zadbajmy więc o to, aby spełniał wszystkie aspekty i stał się dla użytkownika szansą na poznanie nowych ludzi. Może to być też elementem terapii dla osób z autyzmem lub Aspergerem. Jeśli nie mamy środków, warto zapytać w MOPS-ie o dofinansowanie. Dzięki temu możemy sprawić, że osoba niepełnosprawna zdobędzie możliwość komunikowania się ze światem zewnętrznym i poczuje się jego częścią.