Na czym polega działanie przycisków pojemnościowych?

 

Dzisiaj już codziennie dotykamy palcem różnego rodzaju przyciski, a ekrany dotykowe są na porządku dziennym. Nigdy nie zastanawiamy się jak to się dzieje, że za pomocą lekkiego dotyku palca wszystko się od razu załącza. Przyciski pojemnościowe spotkać można w różnych dziedzinach życia codziennego i w różnych gałęziach przemysłu.

Dobrze sparowana para

Przyciski pojemnościowe znane są od lat, jednak początkowo nie bardzo wiadomo było jak z nich korzystać i kiedy je wykorzystywać. Stały się one bardzo popularne w momencie kiedy postęp technologiczny zrobił bardzo duży skok do przodu.

Wprowadzenie i powstanie różnego rodzaju aplikacji spowodowało, że przyciski pojemnościowe dostały swoje nowe życie. Dopiero odpowiednie sparowanie aplikacji i konkretnego przycisku pozwala na doskonałą współpracę i pracę danych przycisków pojemnościowych.

Jak to działa?

To nie jest żadna magia. To też nie są małe pstryczki elektryczne, które działają gdy tylko zrobi się pstryk. Przyciski pojemnościowe wykrywają działanie materiałów, posiadających przenikliwość dielektryczną znacznie różniącą się od powietrza.

Takim idealnym materiałem jest ciało ludzkie w tym palce. Poruszanie się palców ludzkich po ekranie dotykowych powoduje jego włączanie i wyłączanie. Dzięki takiemu stanowi przyciski pojemnościowe są wykorzystywane bardzo często. Dają ogromny komfort swoim użytkownikom i charakteryzują się bardzo długą żywotnością.

Gdzie mają zastosowanie?

Normalnie laik nigdy nie zastanawia się nad działaniem laptopa, smartfonu czy dotykowych przycisków, które załączają maszyny przemysłowe lub urządzenia domowe.

Przyciski tego typu wykorzystywane są na halach produkcyjnych, włączają maszyny, sterują światłem, różnymi funkcjami domu inteligentnego. Znacznie ułatwiają pracę i życie codzienne.

Przyciski mają różne kształty i w różny sposób się je montuje. Najczęściej jednak tak by w ogóle ich nie było widać. Doskonale sparowane z konkretną aplikacją bardzo potrafią ułatwić pracę i czynności wykonywane w domu.

Charakterystyka przycisków dotykowych

Dzisiejsze przyciski, typu dotykowe, mają już bardzo rozbudowane swoje parametry. Wiele z nich ma zwiększoną liczbę kombinacji, sięgającą nawet aż do 8000 tys. rozwiązań.

Ponadto limit połączeń bywa nieograniczony, kalibracja ma bardzo dużo możliwości, a samych sposobów działania jest kilka.

Przyciski niejednokrotnie są dodatkowo podświetlane specjalnymi diodami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Przyciski pojemnościowe.