Każda osoba rozpoczynająca naukę jazdy konnej powinna opanować siodłanie konia, zapoznać się z jego podstawowym wyposażeniem i zasadami pielęgnacji, poznać podstawowe pomoce jeździeckie. Jednym z najważniejszych akcesoriów dla koni jest czaprak. Jaką funkcję pełni ten element wyposażenia? Sprawdź!
Czaprak dla komfortu termicznego i ochrony
Czaprak przypomina niewielki, sztywny pled. Zdefiniować go można jako miękką podkładkę nakładaną na grzbiet konia, pod siodło. Czaprak odgrywa niezwykle istotną rolę: zapewnia zwierzęciu komfort podczas intensywnych treningów. Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona strefy znajdującej się bezpośrednio pod siodłem. Miękka warstwa pełni ważną rolę: amortyzuje wstrząsy podczas jazdy, redukuje ucisk na grzbiet, zmniejsza tarcie, chroniąc tym samym skórę konia przed otarciami i odparzeniem. Ponadto, chłonny czaprak doskonale absorbuje nadmiar potu i odprowadza wilgoć, zapewniając zwierzęciu komfort niezależnie od warunków.
Jak zbudowany jest czaprak?
Powierzchnia większości czapraków jest pikowana, a ich obrzeże wykończone jest ozdobną lamówką. Standardowo składają się one z dwóch warstw: zewnętrznej wykonanej z poliestru, bawełny lub z alcantary oraz wewnętrznej z pianki poliuretanowej lub owaty poliestrowej. Co ważne, czapraki produkowane są w różnych rozmiarach i kształtach odpowiadających rodzajowi siodła, pod którym będą stosowane. Wśród oferowanych czapraków wymienić możemy wszechstronne o prostokątnym kształcie, kwadratowe modele ujeżdżeniowe, skokowe o kształcie tzw. łezki, wszechstronne/skokowe, czapraki wszechstronne/ujeżdżeniowe czy westernowe. Każdy z nich różni się profilem i grubością.