Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej – pytania do eksperta

Kwas hialuronowy jest bardzo często wykorzystywany w medycynie estetycznej. Stosuje się go w wielu zabiegach związanych z nawilżaniem skóry, poprawą jej elastyczności i jędrności. W zależności od rodzaju preparatu, w którym się znajduje, kwas hialuronowy może pełnić rolę wypełniacza, przyczyniać się do lepszego wymodelowania twarzy, sylwetki, a także ułatwić wygładzenie uporczywych zmarszczek statycznych. Dużym atutem omawianej substancji jest również fakt, iż występuje naturalnie w organizmie. To zmniejsza ryzyko wystąpienia uczulenia i reakcji alergicznych. Mimo dosyć powszechnego zastosowania kwasu hialuronowego wciąż istnieje wiele pytań na jego temat. Warto się zapoznać z odpowiedziami na nie.

W jakich procedurach stosuje się kwas hialuronowy? 

Kwas hialuronowy wykorzystywany w zabiegach medycyny estetycznej ma bardzo szerokie zastosowanie. Tworzone na jego bazie preparaty są aplikowane w celu poprawy nawilżenia, ujędrnienia i odmłodzenia skóry np. w trakcie mezoterapii igłowej. To także substancja, którą stosuje się przy zabiegu rewitalizującym dekolt i dłonie. 

 

Należy także wspomnieć o nim jako substancji, która umożliwia wyeliminowanie zmarszczek marionetki, bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek w okolicy skroni, czy oczu. Najczęściej korzysta się z kwasu hialuronowego przy zmianach statycznych, czyli takich, które powstały w wyniku różnych czynników zewnętrznych i mimiki, ale nie zanikają, gdy twarz pozostaje w bezruchu.

 

Z kwasem hialuronowym można spotkać się także w przypadku zabiegów wolumetrycznych. Jego odpowiednia formuła powoduje, że można wypełnić nim ubytki np. w okolicy doliny łez, ukształtować brodę, wpłynąć na wielkość nosa, wysmuklić rysy twarzy, czy dodać jej charakterności.

Czy kwas hialuronowy może powodować uczulenie?

Omawiana substancja występuje w każdym ludzkim organizmie. Wraz z wiekiem jej ilość maleje, jednak obecne możliwości medycyny estetycznej dają szansę na poprawę i odmłodzenie wyglądu z jej zastosowaniem. Tolerancja na kwas hialuronowy jest wysoka, aczkolwiek należy mieć na uwadze, iż u alergików i osób skłonnych do reakcji uczuleniowych dobrym pomysłem jest wykonanie próby uczuleniowej. Podczas rozmowy z lekarzem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad medyczny, aby wykluczyć przeciwwskazania do konkretnego zabiegu. Jeśli ma się obawy związane z alergią lub uczuleniem, należy poinformować o tym lekarza.

Kiedy nie stosuje się kwasu hialuronowego?

Do ogólnych przeciwwskazań z pewnością należy uczulenie na tę substancję, ale również inne aspekty związane ze zdrowiem i obecną sytuacją pacjenta. Mowa tutaj np. o ciąży i okresie karmienia piersią, czy potwierdzonych chorobach autoimmunologicznych. Nie korzysta się z kwasu hialuronowego również w przypadku osób, które w obszarze zabiegowym borykają się z aktywną infekcją lub zapaleniem skóry, w tym z trądzikiem i opryszczką. Istnieją również inne przeciwwskazania, ale wynikają one głównie ze specyfiki zabiegu, do którego chce się przystąpić.

Czy istnieje potrzeba powtarzania zabiegów, w których stosuje się kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy, który podawany jest w trakcie zabiegu, ma tendencję do stopniowego, powolnego wchłaniania przez tkanki. W wyniku tego procesu, jak i innych indywidualnych predyspozycji organizmu, będzie on zanikał, co wiąże się z koniecznością powtórnego przystąpienia do wybranej procedury. W zależności od zabiegu mowa tutaj o okresie od kilku do kilkunastu miesięcy.

Jak prezentują się efekty po podaniu kwasu hialuronowego?

W dużej mierze są one zależne od oczekiwań pacjentów. Najczęściej jednak z pomocą tej substancji można uzyskać naturalnie wyglądające rezultaty, które wiążą się z odmłodzeniem wyglądu, lepszym nawilżeniem skóry, czy subtelną poprawą konturów i owalu twarzy. Wszystko zależy od ilości zastosowanego preparatu oraz od doświadczenia lekarza medycyny estetycznej.

 

Jeżeli masz dodatkowe pytania na temat kwasu hialuronowego lub konkretnego zabiegu, w którym się go stosuje, możesz porozmawiać o tym z lekarzem na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.