Do czego służą kołki, śruby i kotwy?

Planując prace remontowe lub też wyposażanie nowego domu trzeba mieć pod ręką określonego rodzaju narzędzia. Jednak oprócz młotków, wiertarek czy też drabiny trzeba wyposażyć się także w odpowiednie akcesoria mocujące, takie jak śruby, złącza ciesielskie czy też nity zrywalne. Kluczowe jest jednak dowiedzenie się, czym są tak podstawowe elementy, jak kotwy i kołki. Do czego są one wykorzystywane?

Najważniejsze informacje o kołkach

Każdy doskonale wie, że najprostszym sposobem na przymocowanie czegoś do ściany jest wbicie gwoździa. Czasem jednak bywa tak, że jeden gwóźdź będzie zbyt słaby, aby utrzymać wieszaną rzecz lub też po prostu w daną powierzchnie gwoździa wbić się po prostu nie da. W takiej sytuacji wykorzystuje się kołki.

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem kołka jest wersja rozporowa. Żeby go zamontować, należy wywiercić w ścianie otwór o odpowiednim przekroju i długości, a następnie włożyć do niego kołek. Wkręcając w niego śrubę, dojdzie do rozszerzenia ścianek kołka i ich ścisłego przylgnięcia do ściany. Dzięki temu kołek stabilnie utrzyma naprawdę ciężkie przedmioty, takie jak np. telewizor.

Oczywiście w zależności od tego, w jakiego rodzaju murze będzie się mocowało kołki, powinny one cechować się różną budową — jeśli wkręcać się je będzie w gips karton lub w ścianę o pustych przestrzeniach, polecane będą np. modele motylkowe.

Co trzeba wiedzieć o śrubach?

Absolutnie podstawowym elementem mocującym, który wykorzystywany jest praktycznie wszędzie, są różnego rodzaju śruby. Dzięki swojej charakterystycznej konstrukcji są w stanie stabilnie i naprawdę mocno przymocować określoną rzecz do drugiej.

Jak można się bez trudu domyślić, na rynku dostępne są naprawdę różne wersje śrub. Charakteryzują się one różnym gwintem, kształtem łba, a także rodzajem gniazda. Powoduje to, że można je bardzo precyzyjnie dobrać pod swoje potrzeby.

Gdzie konkretnie stosuje się śruby? Są one powszechnie wykorzystywane nie tylko w budownictwie, lecz także przy stawianiu konstrukcji stalowych lub metalowych, a nawet w przemyśle. Bez względu jednak na to, gdzie konkretnie zastosuje się dane śruby, wszystko zależy od stopnia ich wytrzymałości — to właśnie od nich często zależna jest stabilność całej konstrukcji.

Do czego wykorzystywane są kotwy?

Ostatnim bardzo często wykorzystywanym elementem mocującym, z którego korzysta się nie tylko w domu, lecz także w przemyśle lub na budowach, są kotwy mocujące. Czym są i jakie są ich rodzaje? Kotwa to element, którym przytwierdza się daną rzecz do podłoża.

Na rynku występują dwa rodzaje kotw, czyli wersje mechaniczne oraz chemiczne. Te pierwsze polegają na wbiciu lub wkręceniu w podłoże, natomiast chemiczne opierają się na działaniu kleju. Dla uzyskania możliwie najlepszego mocowania poleca się kotwy chemiczne, ponieważ klej wypełnia puste przestrzenie w danej powierzchni, co znacznie zwiększa stabilność. Co więcej, kotwy chemiczne są także w znacznie większym stopniu odporne na zjawisko naprężeń, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia mocowania.