Dermabrazja – rodzaje, działanie, efekty

Głębokie oczyszczanie twarzy pozwala nie tylko na pozbycie się zanieczyszczeń, ale też pobudzenie skóry do regeneracji. W ten sposób można niejako zmusić skórę do produkcji większej ilości kolagenu i elastyny, które wpływają na jędrność i elastyczność. Dermabrazja to zabieg intensywnie złuszczający, wykonywany przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Wyjaśniamy, jak działają na skórę zabiegi głęboko oczyszczające.

Co to jest dermabrazja i jakie są jej rodzaje?

Dermabrazja to zabieg, który polega na intensywnym, ale kontrolowanym złuszczeniu naskórka. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje dermabrazji. Pierwsza z nich to dermabrazja mechaniczna, a druga laserowa. Przykładem zabiegu mechanicznego złuszczania naskórka jest mikrodermabrazja diamentowa. Zabieg laserowy nazywany jest też resurfacingiem, a do jego wykonania wykorzystuje się technologię frakcyjną ablacyjną.

Celem dermabrazji jest redukcja skórnych niedoskonałości i mowa tu nie tylko o krostkach i zaskórnikach, ale też o przebarwieniach, zmarszczkach czy bliznach. Na skutek głębokiego złuszczenia naskórka dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny w skórze – białek wpływających na jędrność i napięcie skóry. Zabieg najczęściej wykonuje się w seriach. Efekty pojawiają się stopniowo.

Procedura charakteryzuje się wyjątkowo dużą intensywnością, dlatego powinna być wykonywana przez lekarza medycyny estetycznej lub wykwalifikowanego kosmetologa. Na zabieg najlepiej udać się do kliniki medycyny estetycznej, np. Estell Forest w Warszawie. Specjalista musi najpierw wykluczyć u Pacjenta przeciwwskazania, do których należą m.in. aktywne stany zapalne skóry, choroby nowotworowe, nieuregulowana cukrzyca.   

Głębokie oczyszczanie twarzy przy pomocy głowicy diamentowej

Mikrodermabrazja diamentowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów złuszczających. Polega na eksfoliacji wierzchnich warstw martwego naskórka przy pomocy głowicy z diamentową końcówką. Jednocześnie podczas zabiegu aplikuje się wybrane substancje aktywne o działaniu nawilżającym, oczyszczającym, przeciwstarzeniowym lub rozjaśniającym. Dermabrazję diamentową wykonuje się w serii 4-6 zabiegów powtarzanych raz w tygodniu. Co kilka miesięcy można wykonywać zabiegi podtrzymujące.

Mechaniczne złuszczanie naskórka pomaga w walce ze skutkami starzenia się skóry, ale nie tylko. Jest to również doskonała metoda leczenia blizn potrądzikowych, rogowacenia okołomieszkowego, a nawet cellulitu.

Dermabrazja laserowa jako zabieg oczyszczający i odmładzający

Laser powoduje powstawanie mikroskopijnych uszkodzeń w strukturze skóry, co rozpoczyna natychmiastowe procesy regeneracyjne. Urządzenie wykorzystuje mechanizm ablacji, czyli odparowania. Mikroskopijne wiązki światła wnikają w skórę na określoną głębokość, tworząc siatkę mikrouszkodzeń pobudzających przebudowę kolagenu. Dochodzi do skrócenia nadmiernie rozciągniętych włókien kolagenowych oraz produkcji nowych struktur budulcowych.

Dermabrazja laserowa pozwala na usunięcie różnego rodzaju zmian skórnych, takich jak rozszerzone pory, zaskórniki, blizny, znamiona, a także rozstępy. Procedura umożliwia głęboki resurfacing skóry, prowadzący do widocznego odmłodzenia twarzy.

Dermabrazja powinna być wykonywana przez lekarza lub wykwalifikowanego kosmetologa. Miejscem, do którego najlepiej zgłosić się na zabieg, jest klinika medycyny estetycznej – kliknij tutaj, aby uzyskać więcej.