Znieczulenie w zabiegach stomatologicznych – kiedy można, a kiedy trzeba je stosować?

Wokół znieczuleń stomatologicznych narosło sporo mitów, warto więc przyjrzeć się raz a porządnie tematowi, kiedy tak właściwie można skorzystać ze znieczulenia w gabinecie dentystycznym.

Jakie zabiegi stomatologiczne wymagają znieczulenia?

implanty zębów – budowa
Są zabiegi stomatologiczne, które bez znieczulenia byłyby bardzo nieprzyjemne (delikatnie mówiąc!). Zalicza się do nich chociażby leczenie implantologiczne, w trakcie którego w kość wkręca się tytanowy korzeń, imitujący ten naturalny (por. zdjęcie), ale nie tylko. Większość stomatologów proponuje znieczulenie także przy ekstrakcja zęba, a w trakcie zabiegów na zębach w stanie zapalnym, szlifowania zęba pod założenie korony oraz leczenia kanałowe w każdym gabinecie powinniśmy dostać znieczulenie.

Znieczulać czy nie znieczulać? Czyli kiedy możesz poprosić o znieczulenie w gabinecie?

Prawda jest taka, że jeżeli tylko nie ma przeciwskazań zdrowotnych, praktycznie przy każdym zabiegu w gabinecie dentystycznym możesz poprosić o znieczulenie. Co więcej, jeśli trafisz na dobrego dentystę i powiesz mu o swoich obawach o strachu przed bólem, sam powinien zaproponować ci znieczulenie.
Co więcej, nawet wbicie igły do znieczulenia nie musi być bolesne: ząb można znieczulić wstępnie specjalnym zębem, a jeśli gabinet jest nowoczesny, zapewne ma na stanie metody komputerowego znieczulenia takiego jak chociażby the Wand.

Komputerowe znieczulenie The Wand

Zobacz na filmie, na czym polega komputerowe znieczulenie metodą The Wand, czyli magiczną, znieczulającą różdżką, bez której nie może się obejść nowoczesny gabinet dentystyczny:

About the author

Related