Zaprawki czy zmiana koloru samochodu w domowych warunkach?

Każdy z nas chciałby poruszać się po drodze samochodem wyglądającym tak, jakby wyjechał dopiero kilka godzin temu z salonu sprzedaży – gładki i nieskazitelny lakier mieniący się w promieniach zachodzącego Słońca to jeden z wyznaczników takiej nowości.
Życie jest jednak zgoła odmienne i często musimy sobie radzić z naprawami lakierniczymi we własnym zakresie. Czy możliwe jest wykonanie miejscowej powłoki lakierniczej w domowych warunkach?

Dostępne niemal wszędzie!

Lakier samochodowy w sprayu nie jest dzisiaj niczym niezwykłym – dostaniemy go nie tylko w licznych hipermarketach mających dział motoryzacyjny i sklepach typowo motoryzacyjnych, ale również w każdym sklepie z lakierami samochodowymi. Co istotne, w każdej lakierni samochodowej możemy kupić nie tylko gotowe produkty takich marek jak chociażby Boll czy Motip, ale również dorobić określony lakier na podstawie próbki kolorystycznej pobranej z naszego samochodu.
Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż kupno lakieru samochodowego w sprayu jedynie na podstawie samego kodu lakieru – nawet w przypadku kilkuletnich samochodów garażowanych „pod chmurką” powłoka lakiernicza może być delikatnie spłowiała i użycie odcienia, z którym dany samochód wyjechał z fabryki, może skutkować sporymi różnicami w barwie, których w żaden sposób nie będzie można ukryć.

Przede wszystkim dobrze wymieszać!

Lakier samochodowy w sprayu przed użyciem powinniśmy dokładnie wymieszać – wystarczy do tego 2-3 minutowe energiczne potrząsanie pojemnikiem z lakierem. Informacje o tym znajdziemy na każdej puszcze lakieru, jednak wiele osób zapomina wymieszać lakier i jest po tym zdziwiona, że powłoka lakiernicza wygląda źle, jest nierównomierna i daleka od ideału.

Jakość lakierowania?

Czy lakierem samochodowym w sprayu możemy uzyskać powłokę lakierniczą zgodną z powłoką fabryczną albo wykonaną przez profesjonalnego lakiernika? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy tutaj od samego przygotowania powierzchni, wielkości lakierowanego miejsca, czy nawet miejsca, które lakierujemy. Istotna jest również nasza technika lakierowania – im więcej mamy doświadczenia w lakierowaniu lakierem w sprayu, tym efekty mogą być lepsze!
Podsumowując, jeżeli chcemy dokonać szybkiej, a zarazem taniej naprawy lakierniczej (koszt jednej puszki lakieru to w okolicach 30-50 złotych), to lakier samochodowy w sprayu jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak o odpowiednim przygotowaniu podłoża poprzez jego obowiązkowe odtłuszczenie i zaklejeniu elementów znajdujących się w pobliżu lakierowanego miejsca, aby lakier nakładać jedynie tam, gdzie jest to konieczne.
Profesjonalny lakier samochodowy dostępny jest na Lakiery24.com

About the author

Related