WYBÓR OKIEN: 3 RZECZY DO ROZWAŻENIA

Okna są tak samo dekoracyjne, jak i funkcjonalne. A jeśli remontujesz dom i zamierzasz je wymienić, to istnieje szereg aspektów, o których powinieneś wiedzieć, aby mieć jasność, które z nich są dla Ciebie najbardziej odpowiednie i dokonać właściwego wyboru. Jeśli wybierasz okna, to jesteś we właściwym miejscu!

Wybór okien jest szczególnie ważnym elementem, jeśli podejmujemy się integralnej reformy lub takiej o określonej wielkości, której niejednokrotnie możemy początkowo nie zauważyć. Wybór jednego lub drugiego okna będzie miał decydujący wpływ na efekt końcowy w zakresie komfortu, wygody (możliwości otwierania itp.) i energooszczędności. To ostatnie jest coraz ważniejszym aspektem, który należy brać pod uwagę.

Ich wielkość, materiał, z którego są wykonane, rodzaj szkła czy system zamykania i otwierania to szczegóły, na które powinieneś zwrócić baczną uwagę. Bo to one wpłyną, bardziej niż myślisz, na przyszły komfort remontowanego domu.

Dlaczego wybór dobrego okna jest tak ważny?

Wybrane przez Ciebie okna będą pełniły rolę izolatorów od hałasu, zanieczyszczeń, a przede wszystkim temperatury. Będą one kluczem do tego, aby Twój dom był wydajny, pozwalając Ci cieszyć się idealną temperaturą, wykorzystując w pełni każdy system grzewczy lub klimatyzacyjny, który możesz zainstalować (pomagając Ci zaoszczędzić energię i pieniądze w procesie).

Jeśli okna w domu, który zamierzasz wyremontować są bardzo stare i nie spełniają już dobrze swojej funkcji, lub znacznie się zniszczyły, nie zastanawiaj się, warto zainwestować w nowe. Dzisiejsze okna nie mają nic wspólnego z tymi sprzed kilkudziesięciu lat. Nowe materiały i nowe systemy ryglowania sprawiły, że ten podstawowy element każdego domu również ewoluował, a każde z dzisiejszych okien oferuje lepsze parametry i wyniki niż te z lat 60. czy 70. Przeczytaj więcej o nowoczesnych oknach w artykule https://www.oknonet.pl/news/news,28605,w,wielkoformatowe-okna-do-nowoczesnych-domow.html.

Jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze?

Oto główne aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę, badając rynek i wybierając okno, które najbardziej Ci odpowiada.

  • Materiały ramowe

Masz różne opcje i obecnie najbardziej praktyczne i nowoczesne są okna z PCV (polichlorku winylu). Są doskonale odporne na warunki zewnętrzne i wymagają minimalnej konserwacji. Dekoracyjnie pasują do każdego stylu, pozostając „niezauważone” (jeśli chcesz), chyba że wybierzesz specjalny wzór, w konkretnym kolorze lub o określonym kształcie.

Inną możliwością są okna z profilami aluminiowymi. W tym sensie należy odróżnić powszechnie stosowane przed laty proste aluminium o bardzo ograniczonym poziomie izolacji od obecnych profili aluminiowych z przerwą na mostek termiczny (RPT), które są znacznie lepsze i pozwalają uniknąć typowych problemów z kondensacją w zamkniętych pomieszczeniach.

Trzecią opcją są okna drewniane, które są estetyczne i miłe dla oka, ale wymagają starannej konserwacji. Włączenie ich do remontu np. mieszkania na plaży nie byłoby zbyt wskazane. Wiatr i morska saletra zniszczyłyby je w stosunkowo krótkim czasie.

Jeśli kochasz drewno, pamiętaj, że masz do dyspozycji modele z PCV, które imitują ten materiał. Inną alternatywą (idealną dla renowacji pięknego wiejskiego domu) może być wykonanie profilu wewnętrznego z przytulnego i dekoracyjnego drewna, a zewnętrznego z PCV.

Szyby

Praktycznie każde okno, które można dziś kupić, będzie miało podwójne szyby, ale jeśli potrzebujesz jeszcze większej izolacji, możesz kupić także potrójne szyby. Z drugiej strony, w zależności od potrzeb, można wybrać różne rodzaje szkła, od gładkiego i całkowicie przezroczystego, przez typowe dla łazienki półprzezroczyste, po najbardziej innowacyjne z efektem przydymionym lub lustrzanym.

System otwierania i zamykania

Jest to bardzo ważny szczegół, ponieważ od niego będzie zależała szczelność okna i jego izolacyjność. Okna przesuwne są bardzo praktyczne i łatwe w montażu, ale należy pamiętać, że trudno jest zapobiec przedostawaniu się (lub uciekaniu) powietrza. Jeśli są znacznych rozmiarów, a skrzydła nie zachodzą na siebie całkowicie, ich czyszczenie może być nieco kłopotliwe.

Okna Casement są praktyczne, szczelne i dają dobre rezultaty, ale należy uważać! Kiedy otwierają się do wewnątrz, mogą zajmować miejsce (oblicz to podczas dekorowania). Jeśli chcesz mieć uniwersalne okno, tak abyś mógł je całkowicie zamknąć lub pozostawić doskonałe otwarcie dla dobrej wentylacji, gdy jest to konieczne, okna uchylno-obrotowe są idealne.

Jako ostatnia wskazówka, jeśli chodzi o dokonanie swojej integralnej reformy, zaufaj dobrym profesjonalistom, którzy umieszczają okna tak, aby idealnie pasowały do dostępnej przestrzeni, aby uniknąć przyszłych problemów, takich jak nieestetyczna wilgoć. Czasami tanie jest drogie, jeśli chodzi o remonty.