Wielki pojedynek: kask jeździecki czy toczek?

Każda osoba dosiadająca konia, niezależnie od swoich umiejętności i doświadczenia, powinna zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Najważniejszym elementem stroju jeździeckiego jest kask zabezpieczający najbardziej wrażliwą, podatną na uszkodzenia podczas upadku strefę ciała – głowę i górny odcinek kręgosłupa. Dzisiaj przychodzimy z pomocą wszystkim osobom zastanawiającym się, jakie nakrycie głowy sprawdzi się lepiej: kask czy toczek? Sprawdź, czym charakteryzuje się każda z opcji i wybierz odpowiedni wariant!

Tradycyjny toczek

Toczki są tradycyjnymi nakryciami głowy wzorowanymi na czapce myśliwskiej. Nowoczesne toczki produkowane są przeważnie z włókna szklanego. Ich zewnętrzna strona pokryta jest miękkim materiałem, zamszem lub welurem. Z przodu nakrycia głowy znajduje się niewielki, elegancki daszek, a z tyłu efektowna kokardka. Toczki zapinane są na regulowany pasek z klamrą, co ogranicza możliwości ich dopasowywania.

Kask

Nowoczesne kaski są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Produkowane są zazwyczaj z poliwęglanu, a ich środek wyposażony jest w gąbczasty wkład. Miękka gąbka amortyzuje wstrząsy i wchłania pot. Ważną częścią ich konstrukcji są otwory wentylacyjne zapewniające optymalną cyrkulację powietrza. Pokrętła regulacyjne umożliwiają idealne dopasowanie wybranego modelu do obwodu głowy. Co ważne, popularne są obecnie kaski stylizowane na toczki.

Co wybrać: kask jeździecki czy toczek?

Zastanawiasz się, jakie nakrycie głowy zapewni Ci lepszą ochronę, kask jeździecki czy toczek? Specjaliści zaznaczają, że ze względu na solidną konstrukcję i możliwość dopasowania, podczas codziennego użytkowania znacznie lepiej sprawdza się kask. Odpowiednio dopasowany do budowy anatomicznej model spełniający wyśrubowane normy bezpieczeństwa ochroni głowę nawet podczas silnego uderzenia.