Tusze oryginalne czy zamienniki?

Posiadanie w domu drukarki to wielka wygoda. W ciągu kilku chwil od napisania tekstu na komputerze, można trzymać w dłoniach kartkę z tym samym tekstem na papierze. W krótki moment można wydrukować także obrazki czy zdjęcia.
Jednak oprócz tego, że posiadanie drukarki wiąże się z wieloma zaletami, ma też swoją ciemną stronę. Chodzi o koszty eksploatacji. Tusze do drukarek nie należą do najtańszych. Jeśli drukujemy dużo, szybko mogą nam się one skończyć. Czy warto zatem inwestować w oryginalne tusze do drukarek czy lepiej zakupić tańsze zamienniki? Zanim zdecydujemy się zaoszczędzić na atramencie, warto przemyśleć, jakie jest ryzyko z tym związane.

Cena

Jeśli chodzi o argument cenowy, zdecydowanie przegrywają oryginalne tusze do drukarek. Zamienniki są sporo tańsze.
Przed zakupem warto jednak poczytać opinie klientów i wyniki badań dotyczących atramentów. Niektóre oryginalne tusze do drukarek mogą wydrukować kilka razy więcej tekstu niż zamienniki. Konieczne jest zatem przeliczenie, co tak naprawdę bardziej się opłaca.

W trosce o drukarkę

Oryginalne tusze do drukarek często zawierają specjalne mechanizmy, które zapobiegają zatykaniu się dysz drukujących. Oczywiście, zamiennik także może go posiadać, ale nie jest to reguła, więc przed zakupem należy sprawdzić, czy na zaoszczędzeniu na tuszu nie ucierpi nasza drukarka. Ekonomiczne drukowanie to bowiem także dbałość o żywotność drukarki, o to, aby wydrukowała nam jak największą ilość stron i działa bez szwanku.

Jakość wydruku

Większość firm produkujących drukarki i tusze dba o to, aby atrament w nich zawarty był najwyższej jakości. Dobre, nasycone pigmenty pozwalają na wysoką jakość wydruku. Kupując zamiennik, możemy być czasem negatywnie zaskoczeni gorszą jakością. Szczególnie ważne jest to, kiedy drukujemy zdjęcia lub obrazki.

Ryzyko

Jeśli nasz sprzęt zepsuje się wtedy, gdy będą się w nim znajdować oryginalne tusze do drukarek i będzie to podczas okresu gwarancji, nie powinniśmy mieć większego problemu ze skorzystaniem z umowy gwarancyjnej. Jeśli natomiast z drukarką stanie się coś złego w czasie, kiedy będzie w niej pracował nieoryginalny tusz, producent może obarczyć winą za uszkodzenie nas, ponieważ nie zastosowaliśmy się do jego zalecenia, jakim było stosowanie oryginalnych tuszy. Przed zakupem zamiennika trzeba się liczyć także z takim ryzykiem.
O tym, czy wybierać oryginalne tusze do drukarek czy tańsze zamienniki, musimy zdecydować, biorąc pod uwagę nie tylko cenę poszczególnych atramentów, ale także inne czynniki.

About the author

Related