Ślub i wesele – jak Polacy odchodzą od tradycji?

Do niedawna w Polsce panowało przekonanie, że jedyną możliwością zorganizowania ślubu i wesele była uroczystość kościelna (konkordatowa) oraz przyjęcie z poprawinami. Wiele młodych par pragnie jednak zrezygnować z tej tradycji, przede wszystkim ze względu na olbrzymie koszty, które takie przedsięwzięcie generuje. Faktycznie koszt zorganizowania wesela dla co najmniej 50 osób to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Takie kwoty mogą być z drugiej strony solidnym wkładem we własne mieszkanie!
Jaki są alternatywy?
Obecnie wiele młodych par decyduje się wyłącznie na ślub cywilny, który nie tylko trwa znacznie krócej niż uroczystość kościelna, ale też ma podyktowany stały cennik – zawarcie związku małżeńskiego wymaga opłaty manipulacyjnej ok. 90-100 zł, w zależności od miasta. Uroczystość prowadzona jest w USC. Od 2015 roku, po zmianie przepisów związanych z zawieraniem małżeństw, możliwe jest zorganizowanie uroczystości małżeńskiej w wybranym przez siebie miejscu (oczywiście musi być ono odpowiednio uroczyste). Młode pary decydują się na śluby w starych zamkach, pałacach, również w parkach, na świeżym powietrzu.

Zamiast wesela – podróż poślubna

Zamiast wydawać krocie na przyjęcia weselne młode pary często decydują się na wyjątkową podróż poślubną. Najmodniejsza jest bez wątpienia podróż poślubna do Dominikany, na Seszele, Mauritius. Topowe biura podróży posiadają ciekawe oferty dla nowożeńców – zazwyczaj takie oferty zawierają nie tylko zakwaterowanie i wyżywienie, ale i kilka dodatkowych niespodzianek dla młodych par. Egzotyczna podróż poślubna może zostać połączona również z ceremonią zaślubin!
Podczas podróży poślubnej warto skorzystać z krystalicznie czystego morza oraz możliwości aktywnego wypoczynku. Wczasy w tropikach z pewnością będą pamiątką na całe życie!

About the author

Related