Definicja: Soczewki to układy optyczne składające się z przezroczystego i jednorodnego ośrodka ograniczonego dwoma powierzchniami kulistymi albo jedną powierzchnią kulistą i jedną płaską. Większość soczewek wykonana jest z wysokiej jakości szkła. Tak nazywane jest również szkło optyczne, które nie posiada żadnych wad wewnętrznych, pęcherzyków powietrza ani innych niedoskonałości. Proces tworzenia soczewki z bloku szkła obejmuje kilka operacji.
Pierwszym krokiem jest narysowanie na szklanym bloku wzoru soczewki. Po wycięciu dociska się go do cienkiego kawałka metalu, którego krawędzie są posypane diamentowym pyłem. Kawałek szkła doprowadza się do kształtu przez nacinanie go żelazną płytką pokrytą mieszaniną wody i kleju -do uzyskania powierzchni soczewki używa się narzędzi wklęsłych lub wypukłych obciążonych materiałem ściernym, ostatnim procesem wykańczania soczewki jest szlifowanie, a po nim trzeba tylko dociąć krawędzie, aby były równe. A jakie soczewki kontaktowe wybrać, zobacz więcej klikając w link.
Czym są Soczewki zbieżne?
Soczewki zbieżne są cieńsze na brzegach i grubsze w środku. a)dwuwypukłe b)wypukłe płaszczyzny c)zbieżne menisku d)dwuwklęsłe e)wklęsłe płaszczyzny f)rozbieżne menisku Soczewki rozbieżne są cieńsze w środku i grubsze na brzegach.
Równoległa wiązka światła padająca na soczewkę zbieżną i rozbieżną będzie różnie załamana Soczewka zbieżna zbiera promienie Soczewka rozbieżna rozprasza promienie Soczewka zbieżna Obraz jest : -załamany -rzeczywisty O F 1 F 2 -mniejszy niż z przedmiotem. Obraz zależy od odległości między obiektem a obiektywem. Soczewka dywergencyjna O F 2 F 1 Obraz jest: -wirtualny -prawy -mniejszy od obiektu. Aparat fotograficzny Część złożoną z soczewek o różnych kształtach nazywamy obiektywem. Zachowuje się jak soczewka skupiająca. Lornetka. Część złożona z soczewek skierowana do oka nazywana jest okularem, lub obiektywem, czyli częścią skierowaną do obiektu.
Obiektywy i soczewki
Kamera internetowa Obiektyw wykonany ze szkła, tak czysty jak kryształ. Szklany obiektyw o wysokiej precyzji gwarantuje wysokiej jakości obraz do wszystkiego – od fotografii po przesyłanie wiadomości wideo. Gotowa soczewka jest pokryta specjalną powłoką, która przedłuża jej żywotność i chroni przed zużyciem, zarysowaniem i kurzem.
Camcorder – Klasyczne kamery wykorzystują kliszę fotograficzną do utrwalenia obrazu. Aparaty cyfrowe wykorzystują natomiast tak zwany „czujnik obrazu”, zwany czujnikiem CCD (ang. charged-coupled device). Gdy obiektyw jest na krótko otwarty, każdy punkt rejestruje intensywność uderzającego w niego światła, gromadząc ładunek; im jaśniejsze światło, tym większy zgromadzony ładunek. Intensywność światła zarejestrowana przez każdy punkt jest następnie zapisywana jako seria liczb, dzięki czemu przechwycony obraz może być później odtworzony.
Zdjęcia cyfrowe składają się z setek tysięcy lub milionów pikseli, które w rzeczywistości są bardzo małymi kwadratami. Każdy piksel jest rejestrowany przez pojedynczy punkt fotograficzny na czujniku obrazu i to tworzy obraz, który widzimy na ekranie naszego aparatu, ekranie komputera lub wydrukowany na papierze.
Okulary a soczewki
Nie wiemy czy to wiesz, ale okulary zawierają soczewki lub pryzmaty noszone przed oczami w celu kompensacji różnych wad wzroku. Najczęstszą formą okularów jest para szklanych soczewek w metalowej lub plastikowej oprawce z noskiem. Okulary z soczewkami wykonanymi z twardego tworzywa sztucznego są zazwyczaj stosowane ze względów bezpieczeństwa oraz dlatego, że nie są tak ciężkie jak soczewki szklane.
Niedogodności związane z noszeniem okularów sprawiły, że powstały soczewki korekcyjne i nie tylko plastikowe, które można nosić pod powieką, bezpośrednio na oku. Te soczewki kontaktowe radykalnie minimalizują ryzyko pęknięcia, które zawsze występuje w zwykłych okularach, ponieważ soczewka kontaktowa jest chroniona przez swój kształt, tak jak oko przez kształt czaszki. Dzisiejsze soczewki pokrywają jedynie rogówkę oka, co jest procesem umożliwiającym wejście soczewki do gałki ocznej. Dość często stosowane są tak zwane miękkie soczewki kontaktowe, które wykonane są z dość miękkiego tworzywa, które formuje się do oka.
Lupa to też soczewka
Lupa to przyrząd optyczny składający się z soczewki skupiającej lub zestawu soczewek skupiających, zamocowanych w oprawie, który po umieszczeniu przed przedmiotem daje jego powiększony obraz, umożliwiając badanie bardzo małych przedmiotów. Lupa filatelistyczna Lupa do czytania Zwykła lupa ma ogniskową około 25 cm, co odpowiada mocy optycznej 4 dioptrii. Lupa zegarmistrzowska
Pierwsza znana soczewka w historii ludzkości. Jest to kryształowa soczewka zbieżna, znaleziona w Niniwie przez angielskiego archeologa sir Austina Henry’ego Layarda w 1847 roku. W 1268 roku Anglik Roger Bacon zanotował stwierdzenie o zastosowaniu soczewek optycznych. Okulary po raz pierwszy zostały użyte w Europie i we Włoszech oraz na innych portretach datowanych na średniowiecze. Wraz z wynalezieniem prasy drukarskiej w XV wieku wzrósł popyt na okulary i do 1629 roku stały się one prawdziwym biznesem. Pierwsza para bifoków została wykonana przez Benjamina Franklina na jego sugestię w 1760 roku.