Paradontoza, problemy z przyzębiem

Zazwyczaj większą uwagę przykładamy do zdrowia samych zębów, mniej interesuje nas przyzębie oraz jego stan. To błąd – choroby przyzębia stają się coraz powszechniejszym problemem dla Polaków, a ich najbardziej poważną konsekwencją jest zaawansowana paradontoza.

Paradontozą określamy przewlekłe stany zapalne przyzębia, krwawienie dziąseł, ich spulchnienie i nadwrażliwość. Stany zapalne stopniowo prowadzą do chwiania się zębów. W krańcowych przypadkach choroba ta powoduje ich wypadanie! Powodem powstawania stanów zapalnych jest najczęściej płytka nazębna oraz liczne bakterie, które są na niej obecne. Nieścierana płytka rozrasta się i zajmuje coraz większa powierzchnię zęba, wnikając również do kieszonek zębowych.

Leczenie w gabinetach dentystycznych

Leczenie paradontozy jest możliwe, ale zaliczane do drogich zabiegów. Lekarz musi przede wszystkim mocno zapoznać się z historią choroby i określić stan jej zaawansowania. Dopiero po tym czasie jest w stanie określić konkretne metody leczenia. Najczęściej jest to regularne usuwanie kamienia nazębnego, czyszczenie kieszonek zębowych, łagodzenie stanów zapalnych.

Istotna jest profilaktyka!

W leczeniu paradontozy niezmiernie ważną rolę odgrywa profilaktyka. Zarówno obserwacja stanu naszego uzębienia, jak i regularne wizyty u stomatologa pozwolą na szybszą diagnozę oraz skuteczne leczenie. W profilaktyce najważniejszą czynnością jest dbanie o higienę oraz regularne usuwanie płytki nazębnej. Konieczna jest odpowiednia dieta oraz stopniowe zwiększanie. Niezwykle ważne jest także dobranie odpowiedniej szczoteczki do zębów – nie powinna być ona zbyt twarda, aby dodatkowo nie podrażniać zębów. Istotna jest także technika szczotkowania (ruchy koliste, delikatność aby nie podrażnić dodatkowo zębów).

Dowiedz się więcej: gabinet stomatologiczny Dental4You w Krakowie.

About the author

Related