Kindergeld – co warto wiedzieć?

Wiele Polaków pracujących za granicą nie jest w pełni świadomych praw, które im przysługują. Pracownicy, którzy wyjechali do Niemiec na stałe oraz osoby sezonowo dorabiające u zachodniego sąsiada mogą liczyć nie tylko na wysokie wynagrodzenie, ale również atrakcyjne dodatki socjalne. Jedną z form pomocy osobom wychowującym dziecko jest Kindergeld. Co kryje się pod tą nazwą? Czy Tobie również przysługują dodatkowe pieniądze? Sprawdź!

Czym jest Kindergeld?

Kindergeld można prosto zdefiniować jako zasiłek rodzinny przyznawany przez  Familienkasse (Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych). Dodatkowe pieniądze mają zapewnić odpowiednie warunki do życia i edukacji małoletnim lub kształcącym się, dorosłym już dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia. Jego wysokość zależy od ilości dzieci w rodzinie.

Kindergeld a 500 plus – czy osoby pobierające świadczenie w Polsce mogą liczyć również na dodatkowe pieniądze z niemieckiej kasy?  Zgodnie z literą prawa, wszystkie benefity wypłacane na terenie Unii Europejskiej podlegają tak zwanej koordynacji świadczeń. Oznacza to, że osoby wychowujące potomków są zobowiązane do złożenia wniosku o dodatek zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. O tym, jakie świadczenie zostanie wypłacone, decydują urzędnicy. Należy pamiętać, że we wniosku o przyznanie świadczenia z programu „500 plus” należy zaznaczyć, że staramy się o pieniądze również z Familienkasse.

Zdaj się na ekspertów

Obawa  o skomplikowane procedury I bariera językowa nie muszą stać na drodze do uzyskania należnych Ci pieniędzy. Na polskim rynku z powodzeniem działają biura zajmujące się rozliczaniem polskich pracowników z niemieckimi (i nie tylko) urzędami skarbowymi. Doświadczeni księgowi wyspecjalizowani w międzynarodowym prawie podatkowym pomogą Ci uzyskać zwrot podatku z Niemiec i inne należne świadczenia.

About the author

Related