Kasa fiskalna w sklepie internetowym

Nie wszystkie sklepy internetowe mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kas fiskalnych. Co więcej, Ministerstwo Finansów dąży do tego, by całkowicie usunąć wszelkie zwolnienia, które przysługują aktualnie przedsiębiorcom sprzedającym towary w Internecie. Kogo dotyczy obecnie obowiązek zakupienia kas rejestrujących?

Lista podatników zobowiązanych do posiadania kasy fiskalnej

Przepisy polskiego prawa regulują, że ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej nie może skorzystać szereg przedsiębiorców. Dotyczy to sytuacji gdy podatnik dokonuje dostawy gazu płynnego, wyrobów z metali szlachetnych bądź z udziałem metali, wobec których zwolnienie z podatku nie przysługuje. Ponadto obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej objęto sprzedaż sprzętu RTV, anten telewizyjnych, płyt CD, DVD, kart pamięci, tonerów do drukarek czy kartridży.
Kasy fiskalne muszą posiadać przedsiębiorcy działający w Internecie, którzy oferują szereg artykułów motoryzacyjnych. Dotyczy to sprzedaży: części do silników, silników spalinowych, nadwozi do pojazdów silnikowych, kontenerów, naczep, przyczep czy części do pojazdów bez napędu mechanicznego. Kasy rejestrujące są wymagane także w sprzedaży wyrobów tytoniowych i alkoholowych oraz biletów na przewozy pasażerskie.

Sprzedaż wysyłkowa

Rozporządzenie Ministerstwa Finansów określa, że co do zasady osoby prowadzące sklep internetowy mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kas fiskalnych. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy dokonują dostawy towarów w formie wysyłkowej – za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej. Stawia się im jednak warunek, że zapłata za zakupy powinna nastąpić w całości za pośrednictwem banku, przekazu pocztowego, czy przelewu online. Ponadto podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji i posiadania dokumentów potwierdzających zapłatę. Z dowodów wpłaty musi jednoznacznie wynikać, jakich czynności dotyczyły i kto był odbiorcą towaru.
W przypadku sklepów internetowych oferujących sprzedaż płyt CD lub DVD, zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej nie przysługuje w ogóle. Sklepy tego typu obligatoryjnie muszą posiadać kasy fiskalne, które rejestrują wszystkie transakcje, począwszy od pierwszej sprzedaży. Można spodziewać się, że za parę lat liczba sprzedawców internetowych mogących skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy rejestrującej będzie spadać. Jest to związane z działaniami Ministerstwa Finansów, które chce ograniczyć przepływ pieniędzy w tak zwanej szarej strefie i związaną z tym utratę wpływów do skarbu państwa.
Kasy fiskalne dostępne są w ofercie Bimit-Mita

About the author

Related