Elegancja zaklęta w welurze

Kto z nas nie zna weluru? Ta kiedyś niezwykle popularna tkanina, kojarząca się z bogactwem i przepychem, powróciła jakiś czas temu do łask. I znów wielu z nas marzy np. o welurowych zasłonach (bardzo modnych w swym sezonie). A jeśli nazwa welur niewiele nam mówi, to aksamit na pewno już wszystkim jest znany, a właśnie aksamit to inne określenie tej tkaniny. Ale to nie wszystko, welur znajdziemy także pod nazwą sztruksu, a jego ogólną przyjętą nazwą jest również popularne określenie, a mianowicie plusz. Znanych jest wiele technik wytwarzania weluru, przez co też, tkanina ta znalazła wiele zastosowań.

Welur – charakterystyka

Welur (występujący również pod nazwą aksamit lub welwet) to niezwykle charakterystyczna tkanina bawełniana, z krótką i bardzo puszystą wierzchnią okrywą włosową. Okrywa weluru może być wykonana z bawełny, jedwabiu lub wełny). Swoją ciekawą fakturę, a przy tym i gramaturę, welur zawdzięcza dwuwarstwowej okrywie, która składa się z podłoża i runa złożonego z gęstych i krótkich nitek (to właśnie końcówki nici dodatkowej osnowy lub dodatkowego wątku tworzą ten charakterystyczny, wszystkim znany meszek). Ponadto, na podstawie długości nitek można odróżnić aksamit od pluszu, gdzie długość okrywy włókiennej nie powinna przekraczać 3 milimetrów.

Welurowy luksus

Welur od dawna zaliczany jest do grupy pluszów. To tkanina o wysokich walorach użytkowych, a ze względu na swój specyficzny wygląd, przez długi czas welur uważany był za materiał luksusowy. Niestety luksusowa była też jego cena, przez co niestety nie każdego było na niego stać. Dziś już trochę się to zmieniło i welur zakupimy na metry, co daje nam możliwość stworzenia np. własnej kolekcji jakże popularnych aktualnie welurowych zasłon. Na pewno też sporo zaoszczędzimy na własnoręcznie uszytych zasłonach, bo niestety, ale ich cena w sklepach wraz ze wzrostem popularności tego materiału, mocno poszybowała w górę. Szczęściarze mogą znaleźć welur nierówno cieniowane, co wynika z metod jego produkcji. Takie egzemplarze to prawdziwe perełki w trakcie krawieckich podbojów.

About the author

Related