Eko opakowanie

Każdego roku przy okazji zakupu produktów różnego rodzaju do naszego domu trafia średnio ponad 40 kilogramów opakowań z tektury. Tym z nas, którzy preferują ekologiczny styl bycia, ta ilość może spędzać sen z powiek, a jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, że opakowania kartonowe są opakowaniami przyjaznymi środowisku.

Opakowania kartonowe a środowisko

Opakowania kartonowe często same wytwarzane są na drodze przetwarzania odpadów. Najwyższą wartość mają kartony wytwarzane z tkanin, za najniższej jakości uznane są te, które uzyskano z przeróbki papieru. Zużyte opakowania możemy wyrzucić do pojemników na surowce wtórne. Tam zostaną przydzielone do jednej z czterech grup surowców i przeznaczone do przerobienia np. na papier toaletowy, gazetowy lub powtórnie posłużą do wyrobu tektury, z której powstaną kolejne opakowania.
Do recyklingu nadają także opakowania kartonowe z warstwą aluminiową, wykorzystywane do pakowania mleka czy soków. Odbywa się to w specjalnych maszynach, które przy pomocy gorącej wody odzyskują wysokiej jakości celulozę. Używa się ich także do wyrobu płyt wykorzystywanych w budownictwie.
Zaostrzające się przepisy Unijne obligują producentów do stałego rozpatrywania swoich przydatności opakowań i produktów do recyklingu. Recycling opakowań kartonowych ma wynosić nawet 85 procent, a więc ogromna liczba wyrzucanych przez nas kartoników trafi do zakładów przerobu surowców wtórnych.

Re-using, czyli domowe sposoby na recycling

Innym sposobem na domową ochronę środowiska jest kreatywne wykorzystanie opakowań produktów w gospodarstwie domowym.
Można używać powtórnie kartoników po mleku czy sokach- po obcięciu i wycięciu dziurek w tle możemy użyć ich jako doniczek do sadzonek . W ten sposób nie tylko dajemy im drugie życie, ale też nie musimy kupować w ich miejsce plastikowych doniczek na sadzonki, oszczędzając swój budżet i środowisko. Opakowania po kartonach mogą posłużyć do stworzenia pomysłowych zabaw dla dzieci- można przerabiać je prosto na domki wycinając w nich okienka, czy też na pojazdy doklejając kółka. Ucięte kartoniki mogą też posłużyć nam do stworzenia w szufladzie biurka poręcznych przegródek na drobiazgi. Pudełka po obuwiu możemy zachować i użyć do przechowywania.
Przykłady takiego domowego recyklingu można mnożyć, a ograniczeniem jest tylko własna wyobraźnia. Ten sposób doczekał się on nawet swojej własnej nazwy- reusing i zdobywa popularność, bo zachęca nie tylko do oszczędności, ale i rozwija pomysłowość i może być wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Wykorzystanie idei reusingu może być też inspiracją przy tworzeniu opakowań kartonowych dla produktów. Takie podwójnie użyteczne opakowanie może skłonić niektórych klientów do sięgnięcia po produkt danej marki chętniej, niż po produkt konkurencji.

About the author

Related