Domy z prefabrykatów betonowych kontra tradycyjne budownictwo

Budowa domu to przedsięwzięcie, które trzeba dobrze zaplanować. Wybór odpowiedniego projektu i pozwolenie na budowę to punkt łączący wszystkie technologie budowlane. Tu jednak podobieństwa się kończą i prace w każdej z nich idą własnym torem.

Domy z prefabrykowanych ścian betonowych – fundamenty powstaną szybciej

Nie tylko ściany mogą powstać z prefabrykatów betonowych, ale również fundamenty. Jest wiele rodzajów. Można zdecydować się na fundamenty kielichowe, dzięki którym montaż jest bardzo szybki, bądź fundamenty blokowe, które posiadają wtyki prętowe lub śrubowe. W każdym przypadku fundamenty można wykonać w ciągu jednego dnia i następnego przystąpić do dalszych prac. To znacznie przewyższa możliwości tradycyjnego budownictwa, gdzie fundamenty po pierwsze muszą być wykonywane przy dobrej pogodzie, a po drugie beton musi mieć czas na zespolenie się.

Prefabrykowane ściany betonowe – trwałość i niezawodność

Z prefabrykowanych ścian betonowych może powstać każdy projekt, nawet najbardziej skomplikowany. Zaletą takiego rozwiązania jest duża wytrzymałość konstrukcji na obciążenie. Dzięki temu mogą powstawać budynki wielokondygnacyjne. Daje to również duże możliwości aranżacyjne, gdyż można w tej technologii wykonywać tzw. zielone dachy, czyli tarasy na płaskich dachach budynków. Wygląda to nie tylko bardzo efektownie ale jest również funkcjonalne. Takie rozwiązania wykorzystuje się zwłaszcza przy budowie hoteli czy centrów handlowych, jednak mogą być również częścią projektu domu jednorodzinnego. Taras na dachu to pewna ekstrawagancja, jednak jeżeli można sobie na to pozwolić, to dlaczego nie spróbować?

Technologia, która pozwala łączyć ściany za pomocą zbrojeń

Ściany betonowe są łączone ze sobą za pomocą specjalnych stalowych prętów. Zapewnia to razem z wylanym betonem solidne wsparcie całej konstrukcji. To jak będą rozmieszczone drzwi i okna musi być zaplanowane wcześniej, gdyż na plac budowy przyjeżdżają prefabrykowane ściany betonowe z otworami okiennymi i drzwiowymi. Dzięki temu po złożeniu całej konstrukcji i wykonaniu dachu, można zabrać się za prace wykończeniowe. Zarówno z zewnątrz jak i w środku prefabrykowane ściany betonowe można dowolnie wykańczać. Ich ogromną zaletą jest gładkość. Nie trzeba zatem już tracić czasu na ich wyrównywanie, co jest konieczne w przypadku tradycyjnych metod budowlanych.
Wykonanie domu pod klucz z prefabrykowanych ścian betonowych może zająć najwyżej kilka miesięcy. Dlatego takie rozwiązania wykorzystywane są często przez firmy deweloperskie.
Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykowane ściany betonowe

About the author

Related