Czym zajmuje się dermatolog?

Pacjenci najczęściej wybierają się do dermatologów w Warszawie, w celu pozbycia się problemów związanych z trądzikiem bądź suchą skórą. Warto jednak zauważyć, że sama dermatologia jest ogromną dziedziną nauk łączącą w sobie mnóstwo zagadnień. Czym więc właściwie zajmuje się dermatolog?

1. Kłopoty z cerą

Dermatolodzy zajmują się już nie tylko ciężkimi chorobami skóry, ale także i zwykłymi problemami z cerą np. powstającymi przesuszeniami. Pacjenci najczęściej bowiem na początku korzystają z popularnych kosmetyków, jednakże szybko zauważają, że nie przynoszą one dobrych rezultatów. Coraz częściej również same kosmetyczki odsyłają swoich klientów do dermatologów w Warszawie. Lekarz określa wtedy typ cery pacjenta i pomaga mu dobrać dermokosmetyki (kosmetyki dostępne w aptekach). Czasem może zalecić również specjalistyczne leczenie.

2. Problem z trądzikiem

Osoby borykające się z trądzikiem najczęściej kierują swoje kroki do gabinetu dermatologicznego i ma to swoje uzasadnienie. W początkowym stadium tej choroby lekarz może zalecić pewne zabiegi kosmetyczne lub stosowanie medycznych preparatów. Jeśli jednak trądzik jest ostry, dermatolog w Warszawie zaproponuje klientowi bardziej skuteczne leczenie. Może nim być terapia antybiotykowa lub zabiegi chirurgiczne. Warto więc z trądzikiem jak najszybciej udać się do specjalisty. Co prawda niewyleczona choroba prawdopodobnie sama przeminie, jednak pozostawi po sobie nieestetyczne blizny, których ciężko się jest pozbyć.

3. Znamiona i pieprzyki

W większości przypadków pieprzyki nie są szkodliwe, jednak lepiej się w tym upewnić. Czasem takie znamiona mogą bowiem świadczyć o zachorowaniu na jeden z najzłośliwszych nowotworów, jakim jest czerniak złośliwy. Dermatolog w Warszawie podczas oceny korzysta z dermatoskopu, dzięki któremu powiększa znamiona i rozpoznaje problem. Później może zalecić usunięcie takiego pieprzyka (poprzez zabieg chirurgiczny) lub np. ochronę znamiona przed nadmiernym promieniowaniem UV.

4. Wypadające włosy

Z problemem nadmiernie wypadających włosów borykają się obecnie zarówno osoby starsze, jak i te młodsze. Problem ten najczęściej świadczy o jakiejś chorobie. Dermatolog w Warszawie sprawdza więc skórę głowy pacjenta i ocenia, jaka jest przyczyna wypadających włosów. Często są nią choroby endokrynologiczne, zakaźne, a nawet i zaburzenia psychiczne. Poprzez dermatologiczne badanie można stwierdzić prawdopodobną przyczynę problemu. Wtedy dermatolog najczęściej kieruje pacjenta do innego specjalisty, który pomaga wyleczyć daną chorobę, a tym samym pomaga pozbyć się problemu wypadających włosów.

5. Przebarwienia

Kobiety najczęściej udają się do dermatologów w Warszawie, w celu pozbycia się przebarwień. Takie zmiany nie wyglądają bowiem estetycznie i pogarszają wygląd. Najczęściej wynikają z nadmiernego opalania skóry lub poprzez stosowanie środków antykoncepcyjnych. Do leczeniu takich chorób najczęściej wykorzystuje się zabiegi medycyny estetycznej. Takim zabiegiem może być np. złuszczanie lekarskie. Dzięki niemu można rozjaśnić przebarwienia, a tym samym poprawić swój wygląd. Jednakże aby problem nie powrócił, należy niezbędnie trzymać się zaleceń specjalisty.
Dermatolodzy są już lekarzami zajmującymi się nie tylko problemami skórnymi, ale także i innymi chorobami. Ich praca ma ogromny wpływ na pracę innych specjalistów. To właśnie poprzez skórę można bowiem najszybciej zaobserwować pierwsze objawy różnych schorzeń. Dzięki temu ich późniejsze leczenie jest łatwiejsze i przynosi lepsze efekty.

About the author

Related