Czym jest skituring?

Od kilku lat skituring wraca do łask. Jest to forma aktywności fizycznej, w której połączone są elementy narciarstwa zjazdowego z zimową turystyką górską.

Co to jest skituring?

Skitour ( skitouring, skitur, skituring) to górska turystyka narciarska. Polega na podejściu pod górę po czym zjechaniu na dół. Niby nic, a jednak najciekawszym elementem skituringu są warunki w jakich odbywają się zjazdy. Wielbiciele tej formy aktywności unikają utartych szlaków. Zjazd bardzo często odbywa się w dziewiczym teranie, którego nie przygotowały maszyny.

Z podstawowej formy skituringu wyrosły inne dyscypliny. Skirunning polega na pokonaniu wyznaczonej trasy na czas. Przeważnie trasy mają wiele podejść oraz zjazdów. Freeride – touring polega na zjazdach, z dużą szybkością, w dziewiczym terenie. Atutem jest głęboki śnieg, długie żleby, które trzeba pokonać. Skialpinizm jest połączeniem skitauru z alpinizmem. Zbocza sportowcy zdobywają przy pomocy specjalistycznego sprzętu alpinistycznego, takiego jak raki czy czekany. Ważna jest tu również asekuracja. Następnie następuje szybki zjazd wcześniej zdobytym zboczem.

Najważniejszy jest odpowiedni sprzęt

Skituring jest sportem ekstremalnym, który jest wymagający. Narciarz musi mieć bardzo dobrą kondycję fizyczną oraz świetne przygotowanie. To jest sport przeznaczony dla osób, które mają duże doświadczenie w narciarstwie.

Nie tylko doświadczenie i umiejętności mają znaczenie. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu, który jest wysokiej klasy. Narty turowe są dużo lżejsze od zjazdowych. Ważą od 800 do 1500 g.

Bardzo ważne są również foki, które są niezbędne przy podchodzeniu na zbocze. Dzięki nim narty się nie osuwają. Kolejnym elementem są wiązania. Jest to element wyposażenia, który ma największe znaczenie dla narciarza. Wiązania skiturowe atomic pozwalają na swobodny ruch stopy podczas podejścia. Podczas zjazdu noga jest zablokowana tak jak w tradycyjnych nartach. Rozwiązanie takie jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego przepięcia uwalniającego piętę.

Uwolnić piętę można używając do tego kijka. Dzięki tak mobilnemu rozwiązaniu wiązania skiturowe atomic są wygodne i łatwe w obsłudze. Po zjeździe umożliwiają natychmiastowe podchodzenia pod kolejna górę. Dzięki temu, że mechanizm działa płynnie narciarz nie traci czasu na przepinanie wiązań.

Buty również są lżejsze od zjazdowych. Po zapięciu przypominają zjazdówki, jednak po przestawieniu na „walk” robią się miękkie pozwalając na zgięcie jej w stawie skokowym.

Odpowiednie wyposażenie ma bardzo duże znaczenie dla wygody oraz bezpieczeństwa narciarza. Buty, narty oraz wiązania skiturowe atomic to sprzęt na którym dla własnego dobra nie wolno oszczędzać.

About the author

Related