Cynk w sprayu – przeciwko rdzy?

Niemal każdy właściciel samochodu osobowego doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że każde uszkodzenie powłoki lakierniczej może skutkować znacznie szybszym powstaniem i rozwojem ognisk korozji. Rzadko kiedy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, w jaki sposób powinniśmy takie miejsca zabezpieczać!

Lepsze jakiekolwiek działania niż żadne!

Wszelkie rozważania na temat ognisk korozji w przypadku nawet niewielkich uszkodzeń powłoki lakierniczej zacząć należy od tego, że jakiekolwiek zabezpieczenie uszkodzeń jest znacznie lepsze od udawania, że problem nie występuje. Nawet naklejenie kawałka taśmy klejącej na ubytek może spowolnić proces powstawania rdzy i tym samym dać nam czas na zebranie funduszy na profesjonalną interwencję blacharsko-lakierniczą. Warto mieć jednak na uwadze, że usługi profesjonalisty są dość drogi i nawet niewielki odprysk na drzwiach może skutkować koniecznością ponownego polakierowania cały drzwi, a tym samym kosztować nas setki złotych!

Czy jest tańszy sposób?

Czy jest jednak tańszy sposób zabezpieczenia ubytków do gołej blachy? Oczywiście! Jest nim zastosowanie cynku w sprayu, który możemy dostać niemal w każdym sklepie motoryzacyjnym i sklepie z akcesoriami lakierniczymi, a coraz częściej również znajduje się on w asortymencie stacji benzynowych. Preparaty na bazie cynku są niezwykle skuteczne w izolowaniu blachy dzięki swojej dużej przyczepności do podłoża zaraz po naniesieniu. Wystarczy nanieść preparat na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnie wolna od rdzy, aby zabezpieczyć dane miejsce na długie lata. Należy pamiętać jednak o tym, że cynk w żaden sposób nie wiąże rdzy i nie hamuje jej rozwoju, a tym samym nie powinniśmy go stosować na powierzchnie, które zostały dotknięte już korozją!

Ile to kosztuje – cynk w sprayu?

Cynk w sprayu nie jest drogim preparatem w przeciwieństwie do produktów mających za zadanie wiązać już występująca rdzę. Jeżeli tylko pomyślimy o zabezpieczeniu blachy przed wystąpieniem oznak korozji, to zamkniemy się w budżecie kilkunastu złotych! Pomimo tego, że najtańsze preparaty cynkowe do zabezpieczenia blachy dostaniemy już za niecałe dziesięć złotych, to warto unikać tego typu produktów – są one przeważnie niskiej jakości i może okazać się, że nie zabezpieczają blachy w odpowiedni sposób. Decydując się na zakup cynku w sprayu warto zwrócić uwagę na skład produktu – im więcej cynku będzie w produkcie, tym będzie on lepszy jakościowo – powinno być go powyżej 90%!
Cynk w sprayu dostępny jest w ofercie Lakiery24.com

About the author

Related