Chcesz wynająć mieszkanie lub pokój? Sprawdź, co musisz wiedzieć o wynajmie okazjonalnym

Kupiłeś mieszkanie i zamierzasz wynająć pokój? A może przeprowadzasz się i chcesz wynająć całe mieszkanie? Słyszałeś o wynajmie okazjonalnym? Jeżeli nie, to uzupełnij swoją wiedzę. W ten sposób możesz się uchronić przed nieuczciwymi lokatorami.
W polskim prawie funkcjonują dwa rodzaje wynajmu: zwykły i okazjonalny. Zdecydowana większość właścicieli nieruchomości, którzy chcą zarabiać na wynajmie mieszkań, słyszała o tym pierwszym rodzaju wynajmu. Niestety, niedoinformowanie w tej kwestii może słono kosztować, bo uciążliwych lokatorów, którzy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań naprawdę trudno się pozbyć. Właśnie dlatego warto mieć wiedzę również o wynajmie okazjonalnym.

Gdzie znajdziesz informacje o najmie okazjonalnym?

Szczegółowe informacje regulujące najem okazjonalny zostały zawarte w dwóch aktach prawnych. Mowa tu o Kodeksie cywilnym (w którym znajdują się m.in. przepisy dotyczące zawierania umów) i ustawie o ochronie praw lokatorów. Co jednak ważne, w przypadku najmu okazjonalnego nie stosuje się wszystkich artykułów z ustawy o ochronie praw lokatorów. Właśnie z tego względu jest to umowa korzystniejsza z punktu widzenia właściciela nieruchomości.
Warto również poszukać na portalu Dom.pl w dziale nieruchomości i prawo:
www.dom.pl/finanse-i-formalnosci/nieruchomosci-i-prawo

Najem okazjonalny – charakterystyka i korzyści

Przy najmie okazjonalnym strony umowy są zobowiązane udać się do notariusza. Akt notarialny, w którym najemca zobowiązuje się do wydania i opróżnienia ze swoich rzeczy zajmowanej nieruchomości, jest załącznikiem do sporządzonej umowy. To dodatkowe zabezpieczenie dla właściciela mieszkania, jeżeli lokator nie będzie chciał się wyprowadzić.
Co w przypadku, gdy najemca nie będzie regulował opłat? W oświadczeniu notarialnym powinien znaleźć się adres, pod który mogłaby nastąpić eksmisja w przypadku orzeczenia takiej przez sąd i jej wykonania przez komornika sądowego. Dodatkowym zabezpieczeniem dla wynajmującego jest to, że najemca musi posiadać dokument wystawiony przez właściciela lokalu, do którego ewentualnie byłby eksmitowany – z oświadczeniem, że mógłby on tam zamieszkać. W praktyce takie rozwiązanie skutecznie chroni właściciela nieruchomości przed nieuczciwymi lokatorami.

About the author

Related

http://e-gardenmeble.pl zobacz wiecej kalkulatorubezpieczen.pl