Błędy przy okazji kupna gruntów pod inwestycję

Powodzenie inwestycji komercyjnej w dużej mierze zależy od kupna idealnej działki, która będzie odznaczała się odpowiednim metrażem, lokalizacją oraz innymi parametrami, na przykład związanymi z budową geologiczną gruntu. W jaki sposób kupować działki komercyjne, by faktycznie móc wybudować na nich obiekty, które będą przynosić zysk?

Oszczędzanie niewskazane

Oczywiście każdy inwestor chce rozsądnie wydać swoje pieniądze, przeznaczone na działkę komercyjną, ale oszczędzanie kosztem na przykład wielkości terenu jest błędem, szczególnie jeżeli zależy nam na wybudowaniu obiektu,który by przynosić zysk, nie może być mały. Na przykład wybudowanie małego sklepu spożywczego czy też hotelu jest w dzisiejszych czasach zupełnie nieopłacalne. O optymalną wielkość działki dla danej inwestycji, najlepiej pytać doradcę biznesowego.
Nawet jeżeli działki komercyjne są atrakcyjnie zlokalizowane, jednakie nie spełniają wymogów metrażowych, to prawdopodobnie inwestycja się nie powiedzie. Na przykład, chcąc wybudować supermarket, musimy mieć na działce miejsce nie tylko na bryłę obiektu, ale także na parkingi, podjazdy czy ewentualny magazyn.

Nietrafiona lokalizacja

Załóżmy, że inwestor trafił na ogłoszenie, w którym sprzedawane są atrakcyjne cenowo, duże działki komercyjne, jednakże ich położenie pozostawia wiele do życzenia, ponieważ znajdują się daleko od dróg czy też zabudowań mieszkalnych. Czy taka inwestycja ma szansę a powodzenie? Jeżeli ma na niej powstać obiekt rekreacyjny, to być może tak jest.
Jednakże, jeżeli chcemy wybudować tam obiekt usługowy czy też handlowy lub noclegowy, przyszłość może nie rysować się już tak różowo. Lokalizacja odgrywa w takim wypadku ogromne znaczenie. Na przykład nie ma sensu budować hotelu w mieście mniejszym niż 100 000 mieszkańców, jeżeli nie przyjeżdżają tam turyści, a baza noclegowa jest już w jakiś sposób nasycona innymi typami obiektów noclegowych.

Niespodzianki geologiczne

Jedną z takich niedogodności, która może całkowicie zniweczyć naszą inwestycję, są podmokłe działki komercyjne. Powodują one, że grunt jest niestabilny i ma niewielką nośność. Nie ma wiec mowy o wybudowaniu wysokiego, piętrowego budynku, ponieważ będzie on osiadał, a ściany będą pękały.
Jeżeli zależy nam na sprawdzeniu, czy działka komercyjna, którą chcemy kupić nie jest zbyt podmokła, trzeba zlecić odpowiednią ekspertyzę, która pokaże, czy grunt nadaje się pod inwestycję budowlaną, czy też nie ma sensu w niego inwestować, ponieważ wiąże się to jedynie ze stratą pieniędzy i zakupem nic nie wartego kawałka gruntu.
Działki komercyjne dostępne są w ofercie GTB Invest

About the author

Related