Alergia pokarmowa – możesz ją pokonać!

Na co dzień z alergiami pokarmowymi zmaga się tysiące osób na całym świecie. Niestety, dokładnej liczby osób dotkniętych tym problemem nie sposób policzyć, gdyż nie w każdym przypadku diagnoza ta została prawidłowo postawiona. Wiele osób zmaga się z objawami alergii pokarmowej nie będąc nawet świadomym zagrożenia. Na jakiej podstawie wobec tego powinniśmy podjąć decyzję o wykonaniu specjalistycznych badań?
Należy zaznaczyć, że objawy alergii pokarmowej mogą dotyczyć różnych organów i w różnym zakresie. Objawem takim może być mniejsza odporność, zła praca nerek lub problemy ze strony układu oddechowego, czy też nieprawidłowe funkcjonowanie jelit. Spektrum nieprawidłowości przy alergiach pokarmowych jest zatem bardzo szerokie, co znacząco utrudnia skojarzenie konkretnej przyczyny ze skutkiem w postaci uczulenia. Objawy takie jak kaszel, biegunka, zapalenie nerek są na tyle ogólne, że w pierwszej kolejności nie zawsze wpadniemy na właściwy trop.
Do typowych produktów, które uznawane są za silnie alergizujące należą: mleko, jaja, zboża, owoce, szczególnie truskawki, orzechy, oraz niektóre warzywa – pomidory czy soja. Najczęściej reakcja alergiczna następuje wskutek spożywania powyższych pokarmów, jednak nie zawsze ta reakcja musi być natychmiastowa. Bywa tak, że objawy mogą pojawić się nawet po kilku dniach lub tygodniach od spożycia pokarmu, co na pewno nie pomaga w diagnozie, a w konsekwencji leczeniu przyczyny.
Aby wyeliminować nieprzyjemne objawy, najprościej byłoby odstawić dany alergen. W tym celu należy wykonać badania, które wykryją, z jakiego powodu cierpimy najbardziej. Za takie reakcje naszego organizmu odpowiada nieprawidłowo działający układ immunologiczny, który wysyła sprzeczne sygnały i traktuje niektóre składniki pokarmów jak intruza. Ściślej mówiąc, za te patologiczne reakcje odpowiedzialne są przeciwciała typu IgG. To one właśnie sprawiają, że objawy alergii pojawiają się po dłuższym czasie. Immunoglobulina G to w organizmie człowieka jednocześnie najbardziej liczna grupa przeciwciał, która odpowiada właśnie za walkę z patogenami. Badanie na ich poziom można wykonać z próbki krwi żylnej lub opuszka palca. Samo badanie jak widać nie jest zbyt skomplikowane, inwazyjne, ani bolesne. Po otrzymaniu wyników badań będzie możliwe ustalenie terapii lekowej, ponieważ dostarczą nam informacji, która grupa pokarmów jest nietolerowana. Konieczne będzie też odstawienie niektórych potraw i przejście na restrykcyjną dietę, przynajmniej na jakiś czas. Dopiero wtedy możliwy będzie pełen powrót do zdrowia bez nękających, nieprzyjemnych objawów, których geneza była do tej pory nieznana.
Badania na alergie pokarmowe od Genom

About the author

Related

ortodoncja katowice Dentysta w krakowie