AFF czy Static Line – który kurs wybrać?

Spadochroniarstwo to wyjątkowy sport. Mieszanka adrenaliny i euforii, które wyzwalają się podczas skoku, sprawia że coraz więcej osób marzy o samodzielnym skakaniu. Jednak by móc pozostawić instruktora na ziemi, należy ukończyć kurs spadochronowy. Jaki wybrać?

Kurs AFF

Nazwa kursu pochodzi od angielskich słów Accelerated FreeFall, co można tłumaczyć jako przyspieszoną naukę swobodnego spadania. Obecnie jest to najpopularniejszy rodzaj kursu spadochronowego. Kurs składa się z trzech części: teoretycznej, ćwiczeń naziemnych i praktycznej. Pierwszym etapem nauki jest część teoretyczna. Przyszli skoczkowie dowiadują się wszystkiego na temat budowy i metodyki działania spadochronu. Kursanci analizują również różnego rodzaju sytuacje, które mogą przytrafić się w powietrzu oraz uczą się reagować w sytuacjach awaryjnych.

Ćwiczenia naziemne uczą wytrzymałości, świadomego ruchu oraz zachowania prawidłowej sylwetki podczas skoku. Ta część szkolenia odbywa się na desce i trenażerze. Skoki podczas szkolenia praktycznego odbywają się na wysokości ok. 4000 m. Spadochron otwiera się po ok. 50 sekundach swobodnego spadania. Kursant nie odbywa skoku sam. Asystuje mu początkowo dwóch, następnie jeden instruktor, których zadaniem jest korygowanie sylwetki skoczka i interweniowanie w przypadku zagrożenia.

Kurs metodą Static Line

Ten rodzaj kursu zwany jest po polsku „skoki na linę”. Metoda znana jest już od czasów wojny, kiedy to szkolono w ten sposób żołnierzy. Podobnie jak w kursie AFF, tutaj również część praktyczna poprzedzona jest obszerną wiedzą teoretyczną. Natomiast sam skok odbywa się z wysokości ok. 1000 m. Jeden instruktor daje sygnał do skoku kilku lub nawet kilkunastu osobom, które obecne są na pokładzie. Spadochron otwiera się tuż po dokonaniu skoku. Lot trwa ok. 4-5 minut. Rozwiązanie to jest kuszące dla skoczków, których bardziej niż swobodne spadanie, interesuje sterowanie otwartym spadochronem.

Co dalej?

Pomyślnie ukończony kurs spadochronowy to dopiero początek. Przygodę ze spadochroniarstwem kontynuować można na szkoleniach dokształcających np. z zakresu technik pilotowania spadochronu i lądowania, RW (Relativ Work) czy FF (Free Fly). Udział w tego rodzaju szkoleniach pozwoli na podniesienie jakości oddawanych skoków i tym samym dostarczy większej radości z uprawianego sportu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy

About the author

Related