Zasiłek rodzinny w Norwegii – alternatywa dla 500+ ?

W przypadku osób pracujących w Norwegii czasem dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z norweskiego zasiłku rodzinnego.  Mimo, iż zasadniczo jego wysokość jest nieznacznie niższa, wynosząca niecałe 430 złotych (970 koron norweski).  Co istotne – zasiłek rodzinny w Norwegii przysługuje na każde dziecko – w przypadku programu 500+ świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko (chyba, że spełnione jest kryterium dochodowe). Jak można zauważyć – polskie świadczenie jest bardziej korzystne tylko w przypadku posiadania jednego dziecka.

 

Jakie jeszcze korzyści daje zasiłek rodzinny w Norwegii?

 

W odróżnieniu od naszego świadczenia, norweski zasiłek rodzinny przysługuje na dzieci urodzone w Norwegii niemalże z urzędu, jedynym wymogiem jest zarejestrowanie dziecka. Nie można także zapomnieć, iż w przypadku dzieci do 23 miesiąca życia, można uzyskać również zasiłek opiekuńczy – tutaj jego wysokość wynosi 6000 koron norweskich, co daje nam kwotę ponad 2600 złotych. Dużo mniejszy formalizm jest bardzo widoczny – jest mniej formalności, jak również czas na wydanie odpowiedniej decyzji odpowiednio krótszy. W pierwszym okresie składania wniosków w naszym kraju, na wydanie decyzji czeka się nieraz i po 3 miesiące. W Norwegii nie ma możliwości ,by czas oczekiwania na decyzję tyle trwał.

 

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać zasiłek?

 

Przede wszystkim trzeba pracować legalnie na terenie Norwegii, niezależnie od formy zatrudnienia. Świadczenie przysługują na dzieci do czasu uzyskania pełnoletności.

Previous article

Kuchnia twoich marzeń

Next article

Sklep narciarski

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION