Wróżenie dawniej i dzisiaj – poznaj różnice

Chęć poznania swojej przyszłości oraz losu towarzyszy człowiekowi od wieków. W celu odgadnięcia przyszłości ludzie posuwali się do szukania znaków w przyrodzie, zachowaniu zwierząt, niewytłumaczalnych dawniej zjawiskach astronomicznych. Sprawami odczytywania przyszłości zajmowali się kapłani, druidzi, szamani – osoby uznawane za święte lub posiadające specjalistyczną zdolność kontaktu z zaświatami. Jak zmieniały się sposoby na wróżenie?

Wróżby i chrześcijaństwo

Wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa w Europie stare i znane metody wróżenia odchodziły w zapomnienie – wiele w tym zasługi księży, którzy traktowali wróżenie jako chęć wchodzenia w rolę Boga. Podobny problem pojawił się w Ameryce Północnej XVIII wieku, kiedy to purytańskie społeczeństwo szukało wśród mieszkanek miast czarownic.
Co ciekawe, wróżowie i astrologowie na stałe zadomowili się na średniowiecznych dworach i zamkach – stanowili oni doradców władców, którzy poza wolą Boga często brali pod uwagę także… inne możliwe opcje. Wróżowie tym samym dochodzili do olbrzymich przywilejów na dworze.

W czasach nowożytnych wróżenie wróciło, przede wszystkim na wsiach. W licznych zapisach związanych z danymi regionami w Polsce XIX i XX wieku wiele pisze się o metodach na poznanie przyszłego małżonka, wróżbach przepowiadających pomyślne życie. Wiele informacji dotyczy także obchodzenia konkretnych świąt, podczas których wróżyło się.

Wróżby obecnie

Współcześnie wróżenie stało się nie tylko metodą na poznawanie przyszłości, ale przede wszystkim – doskonałą rozrywką. Wróżby były jednym z ulubionych zajęć wyższych sfer w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce. Obecnie korzystanie z usług wróżek czy tarocistów umożliwiają topowe portale ezoteryczne.
Szukasz wróżby dla siebie stworzonej przez doświadczoną wróżkę? Sprawdź naszą ofertę – wróżka na telefon w portalu ezoterycznym Parasfera.pl

About the author

Related