Tworzenie stron internetowych – co warto wiedzieć na ten temat?

Tworzenie stron internetowych to obecnie bardzo popularna usługa oferowana zarówno przez freelancerów, jak i przez większe firmy programistyczne. Niezależnie od tego kto jest wykonawcą, proces powstawania takiej strony zawsze jest dość podobny. Jak wygląda to w praktyce?

Ustalenie szczegółów oraz podpisanie umowy

Na początku kluczowe jest to, aby ustalić cenę wykonania takiej usługi, która zależy przede wszystkim od tego, co taka strona ma w sobie zawierać. Najtańszą opcją jest stworzenie strony internetowej „wizytówki”, czyli takiej, na której znajdzie się kilka prostych zakładek, w których przedstawia się firmę i jej ofertę. Na cenę wpływa też to, czy strona ma być edytowalna, czyli czy sami chcemy mieć możliwość dokonywania w niej zmian za pośrednictwem panelu CMS oraz czy taki CMS ma być silnikiem darmowym czy też dedykowaną aplikacją.
W przypadku bardziej skomplikowanych stron firma programistyczna może zaproponować stworzenie prototypu lub szkicu aplikacji oraz spisanie jej specyfikacji, która zostanie dołączona do umowy.

Tworzenie stron internetowych zaczyna się od zaprojektowania strony

Prace nad stroną po ustaleniu wszelkich szczegółów zaczyna się od prac nad projektem graficznym. Grafik przygotowuje taki projekt dając klientowi kilka opcji do wyboru. Oczywiście, klient zawsze może przekazać grafikowi swoje sugestie co do tego, jak chciałby, aby strona wyglądała.
Tworzenie stron internetowych to w kolejnym kroku programowanie tego, co zostało zaprojektowane. Tworzone są mechanizmy i funkcjonalności, dzięki którym strona będzie mogła poprawnie działać.

Etap testowania i sesje poprawkowe

Ukończoną stronę zawsze trzeba poddać testom aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Testowanie w pierwszej kolejności wykonuje firma odpowiedzialna za tworzenie stron internetowych, w drugim kroku strona oddawana jest do testów dla klienta.
Po zaakceptowaniu strony jest ona przenoszona z serwera testowego wykonawcy na serwer, na którym strona będzie hostowana. Umieszczona pod wykupioną domeną będzie gotowa do wyświetlana w sieci. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby przygotować odpowiednie treści, jakie na stronie będą miały się wyświetlać. Strona przed wypuszczeniem do sieci powinna też zostać zoptymalizowana pod kątem seo.
Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Iguana Studio

About the author

Related