Trener personalny – zawód z przyszłością

Coraz częściej decydujemy się na wykonywanie zawodów, o których kilka czy kilkanaście lat temu nie wiedzieliśmy nawet, że mogą istnieć. Nasze społeczeństwo zmienia się a wraz z nim zmieniają się potrzeby, na które rynek musi reagować. Nic więc dziwnego, że pojawiają się zawody polegające na pracy z mediami społecznościowymi czy byciem różnego rodzaju trenerem: czy to rozwoju osobistego, czy to trenerem sportowym. Przyjrzyjmy się dzisiaj pracy tych ostatnich.

Trener personalny

Trenerem personalnym może zostać osoba, która ukończy kurs trenera personalnego oraz odrobi wymaganą praktykę. Ukończenie kursu pozwala na zyskanie uprawnień do prowadzenia indywidualnych zajęć z klientami. Trener personalny musi więc posiadać rozległą wiedzę jeśli chodzi o anatomię, pracę mięśni, jak również wiedzę dotyczącą odżywiania.

Tak naprawdę najlepsza sytuacja występuje wtedy, gdy dany trener od początku prowadzi treningi z osobą, która zgłasza się na siłownię. Pierwszym jego zadaniem jest przeprowadzenie wywiadu, ustalenie czy istnieję jakieś przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń oraz dowiedzenie się tego, jak klient chciałby wyglądać po zakończeniu treningów.

Nienormowany czas pracy i wysokie zarobki

Jednym z głównych plusów w pracy trenera personalnego jest to, że nie ma on normowanego czasu pracy. Tak naprawdę w dużej mierze to od niego zależy, jak będzie wyglądał jego grafik. Może pracować po dziesięć godzin dziennie, ale może też ustalić, że są dni, w których nie pracuje i np. skupia się nad przeprowadzeniem własnego treningu.

Możliwość zrealizowania treningu w miejscu pracy to kolejny plus bycia trenerem. Tak naprawdę wystarczą dwie godziny przerwy od klientów – w tym czasie bez problemu można przeprowadzić swój indywidualny trening.

Zarobki trenerów personalnych z pewnością nie należą do najniższych. Początkujący trener zarabia około 40 – 50 złotych za godzinę przeprowadzonego treningu, instruktor doświadczony zarabia nawet do 150 złotych za jeden trening. W tej kwestii wiele zależy od doświadczenia, ilości klientów oraz tego, jakie trener ma podejście do swoich klientów.

Trener osobisty – najlepszy motywator

Nie należy również zapominać o tym, że trener personalny powinien motywować swoich klientów do osiągania coraz to lepszych wyników. A do tego jak wiadomo, trzeba mieć odpowiednie podejście. Kurs trenera personalnego może wprawdzie zrobić każdy, często jednak młodzi trenerzy nie potrafią w należyty sposób podejść do klienta – nie motywują go, tylko frustrują, co na dłuższą metę nie przyczynia się do podjęcia dłuższej współpracy z trenerem.

About the author

Related