Stojak rowerowy – na który wariant warto się zdecydować?

Jak każdy inny pojazd, rower wymaga sporo uwagi ze strony swojego użytkownika. Mówimy tu przecież o urządzeniu mechanicznym, czyli wymagającym okresowych czynności serwisowych. Przyrządem, który ułatwi nam każdą wykonywaną czynność jest stojak rowerowy. Na który wariant warto się zdecydować?

Obowiązkowy element wyposażenia

Stojak rowerowy powinien znaleźć się na liście wyposażenia domu / garażu / strychu / piwnicy każdego rowerzysty, dla którego bicykl jest czymś więcej niż tylko środkiem transportu. Ten niezwykle praktyczny przyrząd nie służy jednak wyłącznie przechowywaniu roweru – nawet z pomocą podstawowego wariantu stojaka, bez najmniejszego problemu wykonamy większość czynności serwisowych.

Rynek oferuje kilka modeli stojaków rowerowych. Różnią się one nie tylko ceną czy sposobem mocowania jednośladu, ale przede wszystkim zastosowaniem. Na który wariant warto zatem się zdecydować. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Stojak rowerowy – co należy wiedzieć przed zakupem?

Na rynku nie brakuje różnorakich wariantów stojaków rowerowych, jednak jeżeli chodzi o sposób mocowania jednośladu, rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje. Pierwszy z nich to model wyposażony w uchwyt serwisowy. Drugi wariant przewiduje uniesienie tylnego koła. Trzeci mocuje przednie i tylne koło, tworząc w ten sposób zwartą całość.

Uchwyt serwisowy daje niezwykle cenny komfort ustawienia roweru właściwie w dowolnej pozycji. Jest to niezwykle istotne przy wszelkich pracach serwisowych, a w wielu przypadkach ułatwia też przechowywanie roweru. Druga wersje daje możliwość stabilnego zamocowania roweru w pozycji pionowej. Numer trzy to najbardziej ozdobny model ze wszystkich wymienionych. Tego rodzaju stojaki służą wyłącznie przechowywaniu bicykla.

Na który wariant warto się zdecydować?

Każdy z wymienionych wieszaków pełni nieco odmienne funkcje. Pierwszy jest najbardziej uniwersalny, ale ze względu na gabaryty zajmuje sporo miejsca. Drugi wieszak nadaje się przede wszystkim do przechowywania roweru, choć z jego pomocą wykonamy też proste czynności serwisowe. Ostatni omawiany typ z całą pewnością nie będzie dobrym wyborem dla tych osób, które lubią majsterkować.

Wszystko zatem zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli szukamy stylowej ozdoby, która przy okazji będzie pełniła funkcję stojaka rowerowego, ostatnia wersja będzie idealnym wyborem. Pozostałe dwie polecamy aktywnym użytkownikom, którzy nie boją się samodzielnych napraw.

Tekst przygotowany we współpracy z Calus-P

About the author

Related