Skuteczna edukacja zdrowotna

Mimo że współczesna nauka i medycyna bardzo szybko i dynamicznie poruszają się do przodu, wciąż nasze społeczeństwo dotyka wiele chorób. Dlatego, oprócz leczenia, bardzo ważna jest profilaktyka zdrowotna. W jaki sposób uczyć i zachęcać ludzi do zdrowego stylu życia, dbania o siebie i swoje zdrowie?

Akcje profilaktyczne

W coraz większej ilości miast są organizowane akcje profilaktyczne polegające na bezpłatnych badaniach dla mieszkańców. Jest to świetna okazja do przebadania się nie tylko dla tych uboższych, których nie stać na zapłacenie za nie, ale też ogólnego promowania danego zagadnienia, faktu, że badania są potrzebne.

Warto brać w nich udział nawet wtedy, gdy czujemy się całkiem dobrze – czasem choroby nie dają o sobie znać w pierwszej fazie.

Eventy dla dzieci

Niezwykle ważna jest edukacja zdrowotna najmłodszych. Dobre nawyki żywieniowe i zdrowotne wyrabiają się od wczesnego dzieciństwa. Dlatego też organizowane są liczne eventy dla dzieci poświęcone tej tematyce. Przede wszystkim zawody sportowe, które mają zachęcić dzieci do ruchu, dbania o kondycję fizyczną. Czasami także warsztaty dotyczące zdrowego jedzenia, wypisywanie produktów, których lepiej unikać i robienie zdrowych sałatek czy kanapek.

Od pewnego czasu także szkolne sklepiki i stołówki wpisują się w ten trend. W większości z nich nie można już kupić batoników, paluszków i innych niezdrowych przekąsek. Zamiast tego pojawiły się pożywne kanapki oraz owoce i warzywa.
Eventy dla dzieci związane ze zdrowiem i odżywianiem są czasem organizowane także w szkołach.

Stop paleniu

Edukacja zdrowotna obejmuje czasem też miejsca pracy. Wiele zakładów chce wyeliminować u swoich pracowników szkodliwy nałóg palenia tytoniu. Powody są dwa. Oprócz troski o zdrowie społeczeństwa, częste przerwy na papierosa są także niesprawiedliwe w stosunku do niepalących pracowników.

Jednak akcje pod szyldem „stop paleniu” rzadko polegają po prostu na zlikwidowaniu palarni i kategorycznym zakazie. Zwykle jest to wielomiesięczna akcja, w trakcie której pracownicy dowiadują się o szkodliwości palenia, a także innych aspektach zdrowotnych – konieczności ruchu i zdrowej diecie. W trakcie takich akcji organizowane są na przykład zawody sportowe.

Jest to dużo efektywniejszy sposób, żeby zniechęcić pracowników do palenia i jednocześnie zlikwidowanie palarni po zakończonej akcji nie budzi wśród nich frustracji.

Mądre reklamy

Mało kto lubi reklamy, zwłaszcza te agresywne, krzyczące z bilbordów lub zasłaniające całą stronę w internecie. Jednak niektóre firmy, oprócz reklamowania swoich produktów, zajmują się także pośrednio edukacją zdrowotną.

Przykładem są wody mineralne i źródlane. Często na ich reklamach pojawia się informacja, że należy pić przynajmniej półtora litra wody dziennie. Reklamodawcy soków owocowych natomiast często przypominają o konieczności jedzenia warzyw i owoców.
Oczywiście, producentom tych produktów zależy głównie na tym, aby zwiększyła się ich sprzedaż. Przy okazji jednak promują wartościowe treści, które konsumenci łatwiej zapamiętują.

About the author

Related