Programy finansowo księgowe w firmie

Czasy kiedy dla każdej firmy musiał pracować sztab księgowych powoli odchodzą w niepamięć. Coraz częściej większość rozliczeń pracownicy firmy mogą robić samodzielnie i to obok wykonywania innych czynności. Programy finansowo księgowe pomagają im na bieżąco prowadzić wszystkie konieczne zapisy.

Programy do prowadzenia księgowości

Wśród programów finansowo księgowych możemy rozróżnić kilka a nawet kilkanaście typów, ponieważ każdy producent oprogramowania dba o to, by jego aplikacje miały nieco inne cechy. Dzięki temu, że się wyróżniają, mają większe szanse na znalezienie swojej niszy, grupy firm, dla których staną się podstawowym programem do zapisywania i kontrolowania działalności.
Oczywiście najczęściej używanymi programami finansowo księgowymi są te, które służą bezpośrednio rozliczeniom z Urzędem Skarbowym. Są to zwykle elektroniczne wersje księgi przychodów i rozchodów, różniące się nieco sposobem wprowadzania danych do systemu, ale dające ten sam efekt. Dla większych firm proponuje się zazwyczaj bardziej rozbudowane systemy modułowe.

Systemy modułowe

Programy finansowo księgowe to jednak nie tylko takie aplikacje. Zdarza się, że producenci oprogramowania proponują nam też inne spojrzenia na problem. W systemach o konstrukcji modułowej, tworzących rozbudowane rodziny oprogramowań do prowadzenia firmy, możemy wybierać które z modułów kupujemy.
Obok programów przypominających księgę przychodów i rozchodów znajdziemy wówczas możliwość dokupienia modułów np. z ewidencją środków trwałych, a nawet z elektroniczną wersją deklaracji wysyłanych do Urzędu Skarbowego. Sprzężony z resztą programów moduł pomagający szybko generować deklaracje jest również bardzo przydatny. Zwłaszcza jeżeli można je wysyłać przez Internet.

Małe firma duże możliwości

Niektórzy producenci oprogramowania dzielą swoje aplikacje w zależności od wielkości firm, wychodząc z założenia, że małe firmy, rozliczające się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, nie potrzebują skomplikowanych systemów związanych z rozliczeniami VAT, PIT, CIT, ewidencją środków trwałych i systemem przypomnień, raportów i zestawień.
O ile programy dla dużych firm zazwyczaj mają konstrukcję modułową (płaci się za te moduły, z których się korzysta), o tyle te dla firm mniejszych są prostsze i może je obsługiwać osoba, która jest średnio zaawansowanym użytkownikiem komputera. Jeżeli nie stosuje się skomplikowanych odliczeń i nie prowadzi interesów z kontrahentami z różnych krajów, bez większego problemu można załatwić sprawy księgowe dzięki jednej aplikacji.

Wsparcie samozatrudnienia

Jao że rośnie liczba osób prowadzących firmy jednoosobowe, twórcy oprogramowania pomyśleli również o nich. Znajdziemy więc na rynku programy służące do generowania rozliczeń podatkowych dla osób, które same siebie zatrudniają.
Zazwyczaj tego rodzaju oprogramowanie pozwala na rozliczanie zarówno firm płacących podatek VAT, jak i nie-VATowców. Jest to szczególnie wygodne dla osób, które dotąd musiały samodzielnie wyliczać podatek dochodowy, lub też z konieczności korzystały z usług biur rachunkowych. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu przedsiębiorca może być jeszcze bardziej samodzielny.
Programy finansowo księgowe są dobrą inwestycją, ponieważ szybko zaczynają przynosić wymierne korzyści. Chodzi tu nie tylko o oszczędności związane z prowadzeniem księgowości, ale również o znacznie większą kontrolę nad przepływem pieniędzy w firmie.

About the author

Related