Nowoczesne blachy nierdzewne

Z roku na rok blachy nierdzewne są coraz częściej stosowane w budownictwie i architekturze. W chwili obecnej nie służą one jedynie do tworzenia pokryć dachowych, ale również coraz częściej sprawdzają się w roli elementów elewacyjnych. Dzieje się tak ze względu na wyjątkowe właściwości tego materiału.

Czym właściwie są blachy nierdzewne?

Stal nierdzewna jest to trudno rdzewiejący materiał. Na jego powierzchni dochodzi do reakcji z oddziaływającymi na materiał zmiennymi czynnikami atmosferycznymi. Jest to możliwe dzięki występowaniu określonych składników stopowych. Dzięki nim na powierzchni materiału powstaje cienka warstwa ochronna, która skutecznie uniemożliwia proces rdzewienia metalu. Nazwa tej warstwy to patyna.

Jakie są gatunki stali nierdzewnej?

To, czy dana blacha jest rzeczywiście nierdzewna zależy od występujących w niej składników stopowych. Pierwiastki, które zapewniają stali właściwości nierdzewne to między innymi glin, nikiel, chrom, fosfor oraz miedź. Z tego też względu materiał musi być dobierany w bardzo uważny sposób, gdyż nie wszystkie blachy sprawdzają się w określonym środowisku.

Gdzie można zastosować stal nierdzewną?

W chwili obecnej stal nierdzewna jest stosowana w bardzo wielu różnych dziedzinach przemysłu. Stosuje się ją zarówno w budownictwie i architekturze, w przemyśle spożywczym, chemnicznym, celulozowym oraz papierniczym. Ale nie tylko. Blachy nierdzewne stosowane są także podczas produkcji sprzętu AGD oraz przy produkowaniu energii.

Zastosowanie blachy nierdzewnej w budownictwie

Przede wszystkim blachy nierdzewne w budownictwie stosowane są ze względu na doskonałe parametry estetyczne oraz konstrukcyjne. Istotne jest przede wszystkim to czy stal ma być stosowana zewnętrznie czy wewnętrznie. Od tego zależy, na jaką stal warto będzie postawić.

Estetyczne blachy nierdzewne

Stal nierdzewna charakteryzuje się bardzo wysokimi walorami estetycznymi, co sprawia, że blacha nierdzewna stała się materiałem powszechnie stosowanym podczas wykonywania pokryć dachowych. Wykorzystuje się ją również do tworzenia systemów odprowadzania wody deszczowej oraz do wykonywania elewacji.

Elewacja z blachy nierdzewnej charakteryzuje się wyjątkowo nowoczesnym, niemal futurystycznym wyglądem. Dodatkowo stal nierdzewna może być bez przeszkód łączona z dowolnym innym materiałem. Doskonale wygląda połączona z drewnem czy szkłem, wówczas nabiera jeszcze bardziej nowoczesnego charakteru.

Artykuł przygotowany we współpracy z hurtownią stali Euro Mix Stal

About the author

Related