Kursy spadochronowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Skoki tandemowe wydają się być idealnym początkiem przygody ze spadochroniarstwem. Z czasem pojawia się jednak uczucie pewnego niedosytu, a każdy skoczek pragnie zyskać większą swobodę, nieograniczaną przez uprząż łączącą parę skoczków. Właśnie dla takich osób dedykowane są kursy spadochronowe.

Szkolenie AFF – bez tego nie polecisz

Każda osoba, która spróbowała już skoków w tandemie, z czasem dochodzi do wniosku, że taka forma „latania” jest dobra tylko dla początkujących. Po kilku próbach nasza psychika zaczyna się oswajać z emocjami, które towarzyszą swobodnemu spadaniu. W takiej sytuacji, poziom adrenaliny jest zdecydowanie mniejszy niż na początku przygody. Jeżeli masz już za sobą kilka skoków tandemowych i zacząłeś oswajać się z towarzyszącym im uczuciem, to znak, że czas już pójść o krok dalej.

Kursy spadochronowe są pierwszym krokiem, który pozwala stać się samodzielnym spadochroniarzem. Szkolenia AFF (ang. Accelerated FreeFall) organizowane są przez wyspecjalizowane firmy, działające na terenie całego kraju. Koszt kursu nie jest znormalizowany, a co za tym idzie – może różnić się w poszczególnych szkołach.

Osoby chcące poczuć smak przygody, powinny przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. W tej cenie zawarte są zajęcia teoretyczne i praktyczne. Koszt kursu obejmuje też wypożyczenie sprzętu. Obowiązkowo należy wykupić polisę OC, jednak nie jest to duży wydatek (około 100 zł). Dodatkową opłatą mogą być obciążone wszystkie niestandardowe usługi, jak choćby filmowanie skoku.

Jak długo trwają kursy spadochronowe?

Kurs spadochronowy rozpoczyna obowiązkowe szkolenie teoretyczne. Ta część trwa 8 godzin, a zakres tematyczny poruszanych zagadnień dotyczy budowy spadochronu, odpowiedniego ułożenia sylwetki w locie i właściwej analizy położenia. Szczegółowo omawiane są też gesty, którymi będzie posługiwał się instruktor – komunikacja niewerbalna to w tym przypadku podstawa.

Po części teoretycznej następuje to, na co czeka każdy przyszły skoczek – część praktyczna. Ten etap podzielony jest na dwa dni. Dlaczego? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Część praktyczna, czyli pierwsze samodzielne skoki

Pierwszego dnia oddawane są dwa skoki na pierwszym i drugim poziomie. Później kursanci udają się do swoich kwater. Takie działanie służy przede wszystkim „upuszczeniu” nagromadzonych emocji, jednak nie tylko.

Kurs spadochronowy jest wznawiany następnego dnia. Przed skokami wykonywana jest szczegółowa analiza zajęć, które odbyły się dzień wcześniej. Instruktorzy omawiają ewentualne błędy kursantów, opierając się na szczegółowej analizie wideo.

Później kursanci oddają kolejne skoki. Kursy spadochronowe zawsze kończą się egzaminem weryfikującym nabyte umiejętności.

Artykuł powstał we współpracy z instruktorami ze Strefy Silesia w Gliwicach

About the author

Related