Jak objawia się uczulenie na biżuterię?

Kupując tanią, niecertyfikowaną biżuterię w drogerii albo na bazarku, często nie zdajesz sobie sprawy, jakie zagrożenie na siebie sprowadzasz. Dla znacznej części kobiet noszenie wyrobów ze stali albo innego metalu może wywołać ostrą reakcję alergiczną. Po czym poznać, że uczulenie na biżuterię dotyczy również ciebie? Sprawdź!

Uczulenie na biżuterię – niepokojące symptomy

Uczulenie na biżuterię przeważnie objawia się wystąpieniem zmian skórnych w miejscach, gdzie przeważnie nosisz kolczyki, pierścionki, naszyjnik czy bransoletkę. Pierwszym niepokojącym sygnałem jest suchość i pękanie naskórka, pojawianie się zaczerwienienia i nieprzyjemnego uczucia pieczenia lub świądu. Ważne, żeby nie bagatelizować sygnałów, jakie wysyła nasz organizm. Brak reakcji może doprowadzić do rozwoju zapalenia skóry i egzemy, które mogą być źródłem dużego dyskomfortu.

Sprawcą całego zamieszania jest…

Czynnikiem drażniącym w metalowej biżuterii jest nikiel. Na całym świecie aż 17% kobiet i 3% mężczyzn jest dotkniętych alergią niklową. W grupie osób szczególnie narażonych na wystąpienie niepożądanej reakcji są młode dziewczęta, gdyż to właśnie one są głównymi nabywczyniami produktów o wysokim stężeniu uczulającego pierwiastka.

Jak walczyć z alergią?

Aby zminimalizować skutki alergii, niezbędne jest ograniczenie do minimum styczności z drażniącym czynnikiem. O ile pozbycie się z kolekcji biżuterii z niklem nie stanowi problemu, o tyle całkowite wyeliminowanie metalu ze swojego otoczenia graniczy z cudem. Najbardziej skuteczną metodą walki z uczuleniem jest stosowanie preparatów barierowych, które uniemożliwiają wchłanianie w głąb skóry szkodliwych jonów. Nowoczesne preparaty, dzięki którym codzienne życie z alergią będzie dużo prostsze, znajdziesz na stronie alergiananikiel.pl.

About the author

Related