Gazy pieprzowe – ograniczenia

Wiele osób waha się, czy może kupić gaz pieprzowy do samoobrony i czy jest on legalny. Gaz pieprzowy jest skutecznym narzędziem (o ile jest odpowiednio używany), ale może nieść ze sobą pewne ograniczenia. Co należy wiedzieć, zanim użyjemy gazu pieprzowego?

Działanie zależne od pogody

Zaletą gazów pieprzowych jest niewątpliwie ich szybkie działanie i łatwa obłsuga. Niestety, miotacze gazu mają wadę, którą zawsze powinniśmy mieć na uwadze. W przeciwieństwie do paralizatorów, ich działanie uzależnione jest w pewnym sensie od pogody. Jeśli musimy użyć gazu na dworze, pamiętajmy, żeby nie rozpylać go pod wiatr (bo możemy sobie zaszkodzić). Jego działanie słabnie także podczas opadów deszczu czy śniegu.

Różne rodzaje gazów pieprzowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje gazów pieprzowych:
gaz stożkowy – w formie mgły, jest podatny na warunki atmosferyczne. Może podrażnić kilka osób stojących blisko siebie, ale też zaszkodzić osobie, która gaz rozpyliła.
Gaz w formie strumienia – wyrzucają strumień cieczy pod ciśnieniem. Nie rozprasza się w powietrzu, trzeba więc precyzyjnie strzelić w twarz atakującego.
Gaz żelowy lub w pianie – substancja zostaje wystrzelona w formie strumienia, więc osoby niedoświadczone mogą mieć problem z trafieniem w twarz napastnika. Ich zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne.

Gaz na ludzi czy na psy?

Poza rodzajami gazów wymienionymi powyżej, możemy wybierać także w zależności od zawartości kapsaicyny. Gaz pieprzowy przeznaczony do obrony przed ludźmi ma wyższe stężenie kapsaicyny niż ten do obrony przez psami. Jeśli zaopatrzymy się w gaz o mniejszym stężeniu kapsaicyny, a wykorzystamy go do obrony przed człowiekiem, może on nie być wystarczająco skuteczny. Jeśli zaś potraktujemy gazem „na ludzi” agresywnego psa, możemy mu zrobić poważną krzywdę.

Używaj rozważnie

Gazy pieprzowe to narzędzia łatwe w użyciu. Jednak w sytuacji, kiedy zagrożone jest nasze zdrowie lub życie, ciężko zachować spokój i zimną krew. Osoby niedoświadczone w używaniu gazów mogą przez przypadek zaszkodzić sobie, a nie tylko napastnikowi. Dlatego po zakupieniu gazu należy go wypróbować, aby w sytuacji zagrożenia czuć się bezpieczniej i wiedzieć, jak się skutecznie obronić.

Przechowywanie gazu pieprzowego

Aby gaz pieprzowy był skuteczny, należy go odpowiednio przechowywać. Nie można wystawiać gazu na działanie promieni słonecznych, a także skrajnie niskich i wysokich temperatur. Powinniśmy także chronić gaz przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą spowodować jego uszkodzenie i niekontrolowane wydostanie się substancji z opakowania.

About the author

Related