Jak efektywnie szukać w internecie?

Jeśli jesteś dopiero początkującym użytkownikiem internetu lub jakiś czas z niego korzystasz, ale często masz wrażenie, że absolutnie nic nie możesz w nim znaleźć, warto, abyś dowiedział, w jaki sposób możesz efektywniej szukać informacji w sieci.

To nie jest wypracowanie

Nie musisz więc wpisywać w wyszukiwarkę długich zdań. Najlepiej nie wpisywać żadnych zdań, chyba, że szukasz źródła cytatu (ale wówczas musisz wziąć go w cudzysłów). Aby znaleźć coś przez wyszukiwarkę, powinieneś posługiwać się hasłami.
Zobrazujmy to na przykładzie. Słyszałeś od znajomego, że kupił porządną umywalkę, a Ty także jesteś na etapie urządzania łazienki. Chcesz sprawdzić, czy inni też mają na jej temat dobrą opinię. Nie wpisuj jednak w wyszukiwarkę frazy „Czy umywalka firmy Villeroy & Boch jest solidnie wykonana? Czy jako jej użytkownicy jesteście z niej zadowoleni?”.
Prawdopodobnie wyszukiwarka znajdzie milion różnych wyników, z których żaden nie jest odpowiedzią na Twoje pytanie. Powinieneś bowiem posłużyć się zrozumiałym dla niej hasłem, na przykład „Villeroy & Boch umywalka”. Jednym z rekordów będzie wówczas zapewne link do opinii użytkowników. A innym będzie sklep internetowy, w którym od razu będziesz mógł ją kupić.

Poważne źródła

Jeśli potrzebujesz naukowego źródła, szukasz oryginalnego artykułu badacza, bo piszesz jakąś pracę albo po prostu chcesz się czegoś dowiedzieć i mieć pewność, że ta wiedza jest rzetelna, skorzystaj z wyszukiwarki źródeł naukowych. Raczej będzie w niej mniej rekordów niż w tej tradycyjnej, ale masz większe szanse na znalezienie poważnego źródła. Pamiętaj, że w internecie pisać może każdy i zawsze sprawdzaj, kto jest autorem artykułu.

Synonimy

Wpisałeś dobre hasło, ale wyniki wyszukiwania nie odpowiadają Twoim oczekiwaniom? Nie zniechęcaj się od razu. Czy w Twojej frazie są słowa, które mają wiele popularnych synonimów? Spróbuj ich użyć i wyszukać treści jeszcze raz. Czasem wystarczy, że wpiszesz „stomatolog Warszawa” zamiast „dentysta Warszawa” i znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Prawa autorskie

Pamiętaj – możesz czytać treści udostępniane przez autora w internecie, ale nie możesz ich dowolnie wykorzystywać. Jeśli chcesz kogoś zacytować, powinieneś spytać go o zgodę, a jeśli to niemożliwe to przynajmniej podać adres strony, z której zaczerpnąłeś tę informację.
Praktyka czyni mistrza – na pewno im częściej będziesz próbował wyszukać coś w internecie, tym szybciej zrozumiesz, jak się to robi i będziesz widział coraz lepsze efekty swoich poszukiwań.VilleroyVilleroyJak efektywnie szukać w internecie?, Villeroy, aranżacja, aranżacja wnętrzJak efektywnie szukać w internecie?, Villeroy, aranżacja, aranżacja wnętrz

About the author

Related