Domowe oczyszczanie wody

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że domowa woda nie zawsze spełnia nawet podstawowe wymagania stawiane jej przez polskie prawo. O ile woda badana jest przez cały czas na etapie stacji uzdatniania wody oraz w punktach pośrednich, tak ciężko sobie wyobrazić, aby u każdego odbiorcy końcowego monitorować jej stan – robi się to jedynie raz na jakiś czas.
Jak zadbać o stan domowej wody? Oczywiście najlepiej zainwestować w zestaw filtrów do wody. Ile kosztują takie filtry do wody i co musimy o nich wiedzieć, jeżeli chcemy mieć w domu dobrą i czystą wodę nie tylko do picia?

Domowy zestaw filtrów do wody!

Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w domowy zestaw filtrów podzlewozmywakowych – woda za ich pośrednictwem filtrowana jest jeszcze przed opuszczeniem rur, a jednocześnie ich montaż jest mało inwazyjny i nie wpływa na estetykę pomieszczenia, w którym się znajdują. Tego typu filtry z powodzeniem wykorzystuje się również w domach jednorodzinnych, gdzie montuje się je zaraz za licznikami wody – cała woda w domu podlega wtedy filtracji.

Ile kosztuje taki zestaw?

Ile jednak kosztuje zestaw filtrów podzlewozmywakowych? Musimy tutaj rozdzielić koszty związane ze specjalnymi uchwytami na filtry oraz samymi filtrami. Wiele zależy również od wybranego przez nas producenta tego typu filtrów – różnice cenowe w związku z daną marką mogą sięgać nawet kilkuset złotych! Podstawowy zestaw uchwytów na filtry składający się przeważnie z trzech uchwytów montowanych jeden obok drugiego kupimy już za 100-400 złotych. Do tego musimy doliczyć koszty filtrów, które wymagają okresowych wymian (czasookresy pomiędzy poszczególnymi wymianami zależne są od typu zastosowanego filtra).
Warto mieć to na uwadze decydując się na określonego producenta, gdyż niski koszt zakupu uchwytów na filtry może być okraszony późniejszymi znacznie droższymi filtrami. Same koszty wkładów do filtrów podzlewozmywakowych to wydatek od 10 do 100 złotych – w zależności od rodzaju wkładu filtrującego.

Filtry do wody – warto czy nie?

Podsumowując, domowa stacja uzdatniania wody składająca się z trzech podstawowych filtrów – dwóch sedymentacyjnych oraz filtra węglowego – kupimy za sumę sporo mniejszą niż 500 złotych. W niektórych przypadkach będzie to nawet kwota mniejsza niż 200 złotych co sprawia, że tego typu zestawy cieszą się coraz większą popularnością. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jest to jednorazowy wydatek, a konieczne są okresowe wymiany wkładów filtrujących – warto już zawczasu być na to przygotowanym i do gotowego zestawu zakupić kilka zapasowych wkładów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis

About the author

Related