Czym są uprawnienia SEP i kto może je otrzymać?

Uprawnienia SEP pozwalają na wykonywanie różnego rodzaju prac związanych z eksploatacją, dozorem lub pomiarami instalacji elektrycznych i elektroenergetycznych. Pozwalają one wykonywać lub nadzorować wykonanie instalacji różnego typu urządzeń wykorzystujących energię elektryczną. W praktyce bez takich uprawnień nie można pracować przy instalacji ani konserwacji jakichkolwiek urządzeń tego typu. Dotyczy to oczywiście instalacji elektrycznych, kuchenek gazowych zasilanych energią elektryczną, pieców gazowych itp.

Tego rodzaju uprawnienia SEP dotyczą również instalacji i konserwacji różnego typu czujników i urządzeń pomiarowych. Tego typu przyrządy bardzo często działają automatycznie lub półautomatycznie, jednak kontrola i ocena poprawności ich pracy wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Tego rodzaju kwalifikacje powinien poniekąd z definicji posiadać elektryk czy monter, który ma uprawnienia sep, zdał kurs sep i jest w stanie potwierdzić to odpowiednim dokumentem wydawanym przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Jak w praktyce wygląda i ile trwa kurs SEP?

Aby zdobyć wydawane przez sep uprawnienia trzeba zaliczyć specjalny egzamin organizowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Stowarzyszenie posiada oddziały praktycznie w każdym większym mieście w kraju, dlatego uprawnienia sep można wyrobić praktycznie wszędzie. Organizacja ta cyklicznie organizuje szkolenia i egzaminy, których przejście skutkuje otrzymaniem uprawnień określonego rodzaju. Typowy kurs sep nie trwa długo – niektóre firmy organizujące tego typu szkolenia zapewniają, że w 24 godziny są w stanie nauczyć wszystkiego, co okaże się niezbędne na egzaminie.

Ile kosztuje kurs i egzamin?

Ceny kursów różnią się oczywiście w zależności od tego, kto organizuje tego typu szkolenia. W większości przypadków jednak koszt kursu, który ma nas przygotować do tego, abyśmy zdobyli uprawnienia sep wynosi mniej więcej 100 złotych. Egzaminy przeprowadzają komisje egzaminacyjne działające przy Stowarzyszeniu Elektryków Polskich.
Wydawane przez sep uprawnienia przynależą do 3 głównych grup: G1 (eletroenergetyczne), G2 (cieplne) i G3(gazowe). Warto zwrócić przy tym uwagę, że świadectwo poświadczające zdobycie określonych uprawnień wydane przez SEP jest ważne również w wielu krajach Unii Europejskiej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://uprawnieniaelektryka.pl/

About the author

Related