Czy wypada założyć dres do szkoły?

Czyli o tym, jak strojem nie wzbudzić niesmaku u nauczycieli, zachowując swój styl oraz wygodę.

Ucznia każdej placówki edukacyjnej obowiązuje schludny wygląd, co nierzadko jest także wspomniane w jej regulaminie. Jest to jednak pojęcie, które można zinterpretować na wiele sposobów, w zależności od indywidualnych przekonań.

Dziewczynkom jest łatwiej

Nie ulega wątpliwości, że wśród rzeczy nie mających prawa zdobić sylwetek osób pełniących obowiązek szkolny należą zbyt głębokie dekolty, za krótkie spódniczki oraz buty na rażąco wysokim obcasie. Są to jednak elementy, które znajdziemy jedynie w damskiej garderobie. Jak zatem ubrania, które wypada założyć do szkoły powinni wybierać chłopcy?

Standardowa męska oraz chłopięca odzież pozbawiona jest z reguły zbytniej ekstrawagancji, projektowane dla nich rzeczy nie są też prowokujące. Trudno jest więc o stworzenie ścisłej listy strojów bezdyskusyjnie zakazanych. Optymalnym wyborem na co dzień będą zwykłe jeansy i T-shirt lub koszula, świetnie sprawdzą się również spodnie materiałowe. Dres męski lepiej natomiast przeznaczyć wyłącznie na lekcje wychowania fizycznego.

Przeczytaj regulamin

Uczniowie mają tendencje do zaznajamiania się raczej z tą częścią statutu szkoły, w której umieszczone są ich prawa, a do ignorowania tej zawierającej obowiązki. Chcąc dobrać odpowiednią odzież do szkoły powinniśmy zrobić jednak wyjątek od tej wspaniałej reguły, nierzadko bowiem w regulaminie placówki, do której uczęszczamy, zawarte są wskazówki dotyczące wyglądu uczniów. Dyrekcja niektórych szkół posunęła się o krok dalej i w statucie zakazała przychodzenia na lekcje w odzieży sportowej, uznając dres męski i damski za nieodpowiedni i niewystarczająco elegancki do noszenia w takim miejscu jak szkoła.

Jeśli w regulaminie twojej placówki edukacyjnej znajduje się podobny zapis, nie histeryzuj. Choć codzienne pojawianie się na zajęciach w dresie na pewno nie zostanie w takiej sytuacji dobrze odebrane, na pewno nie grożą ci za to poważniejsze konsekwencje niż obniżenie oceny z zachowania. Na bezkarne założenie dresu męskiego możesz sobie pozwolić np. przy złamanej nodze, kiedy niezbędna jest swoboda, jaką zapewniają takie ubrania.

Wyjątek dla maluchów

Mamy dzieci, które są na etapie wczesnoszkolnym swojej edukacji, mogą naginać reguły związane z wyborem odzieży dla potomków. Kilkulatki są zazwyczaj bardzo ruchliwe i wolny czas na szkolnych przerwach najczęściej upływa im na dynamicznych zabawach z rówieśnikami. Ze względu na to zdecydowanie lepiej jest ubrać malucha w dres, niż stawiając wygląd ponad bezpieczeństwem, przywdziać mu dopasowane jeansy i narazić na kontuzję.

Artykuł powstał we współpracy z Dip24.pl

About the author

Related